Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Bizon i CLAAS najpopularniejszymi kombajnami w polskich gospodarstwach. Co psuje się najczęściej w starszych modelach?

Coroczne rankingi nie pozostawiają złudzeń – najpopularniejszymi kombajnami w Polsce nadal pozostają rodzimy Bizon oraz niemiecki CLAAS, choć do czołówki wyraźnie zbliża się amerykański New Holland. Maszyny te wybierane są ze względu na niezawodność, wielozadaniowość, a także łatwą dostępność części zamiennych. Z jakimi awariami przychodzi się mierzyć najczęściej?
Bizon i CLAAS najpopularniejszymi kombajnami w polskich gospodarstwach. Co psuje się najczęściej w starszych modelach?

Bizon – najczęstsze usterki polskiego kombajnu

Marka Bizon obejmuje ok. 50 modeli kombajnów zbożowych, służących również do zbioru innych roślin. Produkowane były one przez Fabrykę Maszyn Żniwnych – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Płocku, funkcjonujące nieprzerwanie od 1870 r. do dziś (pod różnymi nazwami i w różnej formie), zajmujące się produkcją maszyn i narzędzi rolniczych. Obecnie kontynuatorem tradycji FMŻ jest koncern Fiat, który produkuje w Płocku kombajny i podzespoły marki New Holland.

Pierwszy Bizon (model Z040) zjechał z taśmy w 1970 r., ostatni – TC5040 – w 2012 r. W sumie na rynek polski i eksportowy (obejmujący zarówno ZSRR i kraje satelitarne, jak i znacznie odleglejsze destynacje, takie jak USA, Syria czy Pakistan), wypuszczono ok. 70 tys. egzemplarzy Bizonów.

Czas powstawania wpłynął na konstrukcję polskich kombajnów. Ciągłe braki surowców skłaniały do projektowania maszyn prostych, wytrzymałych i łatwych w samodzielnej naprawie. Do dziś sporo usterek w Bizonach można usunąć bez interwencji mechanika. Najczęściej wymiany wymagają te elementy, które na skutek obciążeń, zużywają się naturalnie – czyli pasy klinowe oraz łożyska. Należy również kontrolować podzespoły elektryczne – zwarcie w połączeniu z zapyleniem podczas żniw może doprowadzić do pożaru, zwłaszcza jeśli nie odłączymy akumulatora. Wszystkie części niezbędne do naprawy Bizonów znajdziesz na stronie sprawdzonego dostawcy: blaut-rol.pl/czesci-do-kombajnow/bizon/.

CLAAS – co się psuje w kombajnach niemieckiego giganta?

Niemiecka firma CLAAS jest największym europejskim producentem maszyn żniwnych. Funkcjonuje na rynku od 1913 r. i eksportuje swoje maszyny na wszystkie kontynenty. W jej ofercie znajdują się również ciągniki, hedery, prasy rolujące, sieczkarnie, przyczepy, maszyny zielonkowe oraz liczne inne pojazdy i sprzęty, ułatwiające codzienną pracę w gospodarstwie rolnym.

CLAAS to pionier w produkcji kombajnów. Pierwszy model pracował podczas żniw już w 1936 r. Nie była to jeszcze maszyna samojezdna, ale mocowana do ciągnika, nazywana MDB (kłosiarko-młockarnio-wiązałką). Pierwszy samobieżny kombajn CLAAS – Hercules – został zaprezentowany w 1952 r. Od tej pory niemal każdy rok przynosił innowacje, a marka doczekała się tak popularnych wśród użytkowników modeli, jak Mercator, Dominator czy Consul.

Pierwszą zasadą kombajnów CLAAS oraz ich cechą rozpoznawczą jest niezawodność. Poważne awarie – silnika, skrzyni biegów czy układu hamulcowego – zdarzają się sporadycznie. To dlatego na blaut-rol.pl/czesci-do-kombajnow/claas/ warto zakupić przede wszystkim drobiazgi, które wymagają częstej wymiany głównie ze względu na intensywną eksploatację. Przydadzą się elementy hedera (zębatki i linki napędu), osłony podsiewacza, filtry powietrza i oleju, łańcuchy, palce ślimaka, łożyska mimośrodowe oraz pasy napędowe.

Rodzime czy zachodnie – które kombajny są lepsze?

Jeśli właśnie rozważasz zakup kombajnu i wahasz się pomiędzy Bizonem a CLAASem, musisz wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Podstawową będzie oczywiście cena. Dodatkowo, jeśli chcesz mieć nową maszynę, to z oczywistych względów Bizon odpada.

W przypadku używanego kombajnu, zarówno Bizon, jak i CLAAS nadają się do polecenia. Obaj producenci wykonali świetną robotę, wypuszczając na rynek modele wytrzymałe, niemal bezawaryjne, intuicyjne w obsłudze i naprawie.

Gdzie zaopatrywać się w części zamienne do kombajnów? Na co zwracać uwagę?

Kupowanie części zamiennych do pojazdów i maszyn rolniczych stało się prostsze, odkąd pojawiły się sklepy internetowe. Nie trzeba już jeździć od jednego stacjonarnego magazynu do drugiego i chodzić pomiędzy regałami – cała oferta dostępna jest w jednym miejscu.

Internetowy sklep z częściami rolniczymi Blaut-Rol oferuje szeroki wybór części zapasowych – oryginalnych i zamienników. Można je wygodnie wyszukać, przeczytać szczegółowe opisy, przejrzeć zdjęcia, zweryfikować ceny. Dodatkowo szybki czas wysyłki (nawet 24 godziny) daje pewność, że naprawy zostaną wykonane na czas, bez opóźniania prac w gospodarstwie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama