Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Wielu pacjentów w Centrum Zdrowia Psychicznego. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy

Resort Zdrowia chce, aby od 1 lipca 2025 roku w całej Polsce funkcjonowały Centra Zdrowia Psychicznego. Jedna z pilotażowych takich placówek powstała w Chełmie. Okazuje się, że mamy coraz więcej problemów natury emocjonalnej.
Chełm. Wielu pacjentów w Centrum Zdrowia Psychicznego. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy

Autor: JerzyGorecki/MZ

Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego rozwija się od 2018 r. W jego ramach powstało dotąd 107 centrów zdrowia psychicznego (CZP). To miejsca, w których można dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę - bez skierowania i zapisywania się na wizytę.

- Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego się sprawdził. Sądzimy, że od 1 lipca będą działały w całej Polsce - powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Chełmie funkcjonuje od listopada 2018 roku. Udziela ono świadczeń stacjonarnie - na Oddziale Psychiatrycznym z izbą przyjęć, dziennie - na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym oraz ambulatoryjnie w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Zespole Leczenia Środowiskowego.

Od początku powstania Centrum Zdrowia Psychicznego w Chełmie na oddziale psychiatrycznym leczonych było 4 389 pacjentów (informacja na dzień 23. kwietnia). Oddział Dzienny Psychiatryczny przyjął w tym czasie 715 osób, a do Zespołu Leczenia Środowiskowego zgłosiło się 607 pacjentów. Poradnia Zdrowia Psychicznego natomiast  przyjęła 5 529 osób.

- Nasze Centrum oferuje profesjonalną, kompleksową opiekę w zakresie problemów związanych ze zdrowiem psychicznym pełnoletnim mieszkańcom miasta Chełm i powiatu chełmskiego. Nasi pacjenci otrzymują specjalistyczne usługi diagnostyczne i lecznicze ambulatoryjne, jak i szpitalne, dobrane indywidualnie do swoich potrzeb. Świadczenia zdrowotne zapewniane są w sposób skoordynowany, tj. z możliwością korzystania z opieki w różnych jednostkach Centrum, zgodnie z aktualnymi potrzebami i ustalonym planem diagnostyczno-terapeutycznym - mówi dyrektor do spraw lecznictwa Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie Lech Litwin.

Pacjent do Centrum Zdrowia Psychicznego może zgłosić się z każdym problemem psychicznym, niezależnie od tego, czy będą to problemy osobiste związane z utratą bliskiej osoby, myśli samobójcze, zaburzenia z kręgu psychoz, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia nastroju, trudności z pogodzeniem się z chorobą np. nowotworową czy inne problemy psychiczne.

Przy Poradni Zdrowia Psychicznego funkcjonuje Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny. Pomoc w tym punkcie udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 18.00, bez skierowania, bez konieczności wcześniejszego zapisywania się i oczekiwania w kolejce. Tu w pierwszej kolejności powinni zgłaszać się pacjenci. 

- W PZK pracują psycholodzy, którzy udzielą pierwszego wsparcia, zaproponują dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, w razie potrzeby pokierują do odpowiedniej formy pomocy (pilna lub planowa konsultacja lekarska, psychoterapia itd.) - dodaje Litwin.

Z Punktem Zgłoszeniowo- Koordynacyjnym można skontaktować się telefonicznie, mailowo lub zgłaszając się osobiście: tel. 82-56-23-479. e-mail: [email protected], ponadto przez osoby trzecie za zgodą pacjenta. 

 

W Poradni Zdrowia Psychicznego udzielane są świadczenia w zakresie diagnozy psychiatrycznej i psychologicznej oraz leczenia i terapii zaburzeń psychicznych. Pacjenci uzyskają pomoc w sytuacjach kryzysowych, ze zmagającymi się m. in. z trudnościami, emocjonalnymi, skutkami przewlekłego stresu, zaburzeniami lękowymi, nastroju, odżywiania, snu jak oraz w wielu innych problemach. 

Podstawową formą Zespołu Leczenia Środowiskowego (leczenie środowiskowe domowe) są porady, wizyty domowe i zapewnienie świadczeń zdrowotnych w środowisku społecznym pacjentom zgodnie z ustalonym planem leczenia. Zespół Leczenia Środowiskowego (domowego) obejmuje kompleksowym programem terapeutycznym osobę z zaburzeniami psychicznymi i jego rodzinę w środowisku zamieszkania. W Zespole zatrudnione są osoby o różnych specjalnościach zawodowych: psychiatra, psycholog (psychoterapeuta), pielęgniarka, terapeuta środowiskowy.

Świadczenia w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-15.00. Oddział Dzienny Psychiatryczny jest oddziałem koedukacyjnym. To miejsce dające możliwość korzystania z programów treningowych i warsztatów pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie wymagają hospitalizacji całodobowej. Zajęcia na oddziale trwają sześć godzin, po czym pacjenci wracają do swojego środowiska, czyli domu i rodziny.

Oddział Psychiatryczny CZP udziela świadczeń całodobowo. Realizuje nowoczesne trendy w lecznictwie psychiatrycznym i zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Pacjenci oddziału mają możliwość korzystania na miejscu z konsultacji lekarzy innych specjalności oraz diagnostyki psychologicznej, obrazowej i laboratoryjnej.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama