Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:33
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Poleski Park Narodowy najpiękniejszy wiosną

Lubisz piesze wędrówki po lesie? Piękne krajobrazy wciąż są w stanie cię zachwycić? Interesujesz się historią naszego regionu? Na pewno znakomicie poczujesz się w Poleskim Parku Narodowym. Warto wybrać się tam wiosną, kiedy roślinność dopiero budzi się do życia. Właśnie teraz, kiedy nie ma jeszcze zbyt bujnej roślinności, jest duża szansa na wypatrzenie dostojnego łosia!
Poleski Park Narodowy najpiękniejszy wiosną

Ponieważ nasz spacer odbywać się będzie jednym ze szlaków parku narodowego, najpierw musimy kupić bilet wstępu. Można to zrobić online na stronie internetowej Poleskiego Parku Narodowego lub w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie przy ul. Lubelskiej 3a codziennie w godz. od 8 do 20. Bilet normalny na każdą ze ścieżek kosztuje 6 zł, ulgowy -3 zł, w ofercie są też bilety rodzinne.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Obóz Powstańczy” rozpoczyna się i kończy w miejscowości Lipniak, ma 4 km długości, więc na spokojne przejście potrzebujecie ok. 2 godzin. Na jej początku jest zaaranżowany parking, gdzie można zostawić bezpiecznie samochód. Jest tam też toaleta i miejsce na ognisko, które można wykorzystać za dopłatą. Drewno też jest na miejscu.

Początkowo idziemy przez las. Ścieżka ukazuje nie tylko osobliwości przyrodnicze tej części parku, ale także snuje historię powstańców styczniowych, którzy mieli tu swój obóz. Więcej dowiecie się z tablic. Jedną z ciekawostek tej trasy jest „Dąb powstańców”, który - według legendy - uśmiercił jednego ze szpiegujących Kozaków. Ta ścieżka ma wszystko: ciekawe historie, wyjątkową przyrodę, wieżę widokową i przejście wąską kładką wśród bagien.

Mniej więcej w połowie trasy trafiamy do miejsca nazwanego „Pociągi”. Jeśli szczęście nam dopisze, jest szansa na zobaczenie dzikich mieszkańców lasu. Wieża widokowa na skraju łąk to idealne miejsce do obserwacji i robienia selfie. Idziemy dalej. Od tego momentu pokonujemy szlak drewnianą kładką, innego przejścia nie ma. Gdy wiosną teren jest podmokły, naprawdę robi to wrażenie. To tu swoje żeremia mają bobry. Może nawet uda się któregoś wypatrzyć?  Jest niezwykle malowniczo.

Dochodzimy do wspólnego odcinka początku i finiszu ścieżki. Wracamy do polanki, gdzie zlokalizowany jest parking.

W Poleskim Parku Narodowym poza "Obozem Powstańczym" są jeszcze trzy inne ścieżki turystyczne. "Czahary" - ok. 6,5 km, rozpoczynają się w miejscowości Zastawie. Trasa jest niezwykle atrakcyjna, wiedzie głównie przez kładkę, prowadzi przez tereny Bagna Bubnów. Najdłuższa w PPN jest ścieżka "Spławy", ma ok. 7,5 km, z czego 4,5 km idziemy po drewnianych kładkach. Rozpoczyna się w miejscowości Stare Załucze. Na trasie można podziwiać m.in. Jezioro Łukie - największy zbiornik poleskiego parku. Ścieżka przyrodnicza „Perehod” ma swój początek w miejscowości Pieszowola. Długość trasy to ok. 5 km.

Specjalnie dla najmłodszych turystów stworzona została ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik”, która rozpoczyna się w miejscowości Kol. Łomnica. Trasa ma dwa warianty: dłuższy - ok. 3,5 km i krótszy - 2,5 km. Jedną z ciekawostek przyrodniczych tej trasy są owadożerne rosiczki. Dzieci na pewno nie będą się tam nudzić. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą kanapek i napojów, bo na łonie natury na pewno wszyscy poczują głód.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Majster RuraTreść komentarza: Pan Sikora powinien sobie przypomnieć swoje obraźliwe wpisy pod adresem Prezydenta w trakcie kampanii wyborczej, które publikował na Facebooku,a nie robić za trybuna ludowegoData dodania komentarza: 24.11.2024, 00:47Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: JolkaTreść komentarza: W Żmudzi też by się przydał kolejny blok dla młodych bo jest zapotrzebowanie na mieszkania a nie ma nic do kupienia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:35Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Otwierają się na młodych i ich potrzebyAutor komentarza: chełmiakTreść komentarza: Lokalizacja w tym miejscu tak dużego boiska bez trybun, parkingu i kilku innych rzeczy to porażka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:34Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: ChelmiakTreść komentarza: Ale mamy za to boisko lekkoatletyczne przy rejowieckiej, szkoda tylko że brakuje tam tlenu do oddychania biegającData dodania komentarza: 22.11.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Polityczna awantura o pumptrack. Kto nie jest w koalicji, nie ma wpływu na miejskie sprawy?Autor komentarza: radnyTreść komentarza: Co taki prezydencina może konkurować ze starym wyjadaczem samorządowcem?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 07:12Źródło komentarza: Gm. Chełm. Czy gmina przejmie kolejne 75 ha od miasta? Uchwała intencyjna już została podjęta
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama