Dworzec w Kaniem to tak zwany dworzec modułowy, realizowany w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego pomysłu PKP S.A. Budynek jest parterowy i składa się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to przestrzeń dworcowa, w której będą poczekalnia oraz toalety. W drugiej - komercyjnej - znajdzie się niewielki lokal handlowo-usługowy. Pod wiatą będzie można zostawić rowery. Bryłę nowego dworca uzupełnia wieża zegarowa o wysokości około 8 metrów. Zamontowany został na niej wielkowymiarowy zegar.
Dworzec w Kaniem to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynek dostosowany został do potrzeb osób nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również niedowidzących. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych mają być również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.
Co ważne, budynek dworca został tak zaprojektowany, aby mógł być przyjazny nie tylko ludziom, ale i środowisku. Chodzi o energooszczędne oświetlenie i korzystanie z „zielonej energii”. Oczywiście nie zapomniano między innymi o monitoringu i systemach przeciwpożarowych.
- Jest naprawdę łady, podoba się ludziom – mówi Zdzisław Krupa, wójt gminy Rejowiec Fabryczny. – Ma wszystkie niezbędne elementy, które ułatwią podróżnym oczekiwanie na pociąg. – Prace są tak zaawansowane, że myślę, iż przed wakacjami PKP odda go do użytku.
- Pojadę do Kaniego, by wsiąść do pociągu z tego dworca (…) – zapowiedział jeden z internautów.
Wraz z budową dworca zmienia się również jego otoczenie. Już są nowe chodniki, będą też nowe nasadzenia.
- Chcielibyśmy przebudować jeszcze parking – dodaje wójt Krupa. – Nawierzchnia tego, który jest, pokryta jest tłuczniem. Teren należy do kolei, a my go jedynie dzierżawimy. Będziemy rozmawiać i szukać najlepszego rozwiązania – dodaje.
Obok nowego systemowego dworca są jeszcze dwa budynki kolejowe. W jednym, gdzie mieściły się mieszkania, będzie pizzeria. Drugi to stary, ponadstuletni dworzec kolejowy.
– Wpisaliśmy go na gminną listę zabytków – mówi wójt. – Szukamy rozwiązań, by dalej służył mieszkańcom.
Dworzec w Kaniem jest jednym z wielu realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W całej Polsce zmodernizowanych lub wybudowanych ma być prawie 200 dworców kolejowych. Niektóre z nich już służą podróżnym.
Napisz komentarz
Komentarze