Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Więźniowie mają pracę za kratami

Za murami Zakładu Karnego w Chełmie kilkudziesięciu skazanych będzie miało pracę przy produkcji opakowań drewnianych. W piątek oficjalnie otwarto halę produkcyjną przy ul. Kolejowej. Inwestycja kosztowała 6 mln zł.
Więźniowie mają pracę za kratami

Nowe możliwości zatrudnienia osadzonych to efekt rządowego programu „Praca dla więźniów”. Budowa hali produkcyjnej sfinansowana została z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

- Dzięki tej inwestycji osadzeni, którzy nie mogą ze względu na bezpieczeństwo opuszczać zakładu karnego, będą mogli pracować, by mieć środki na swoje utrzymanie – powiedział wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.

Takie rozwiązanie pozwoli na objęcie zatrudnieniem szerszej grupy skazanych i wpłynie na wzrost poziomu zatrudnienia w Zakładzie Karnym w Chełmie, który - jak zauważył wiceminister - stał się nowoczesną, bardziej efektywną jednostką realizującą swoje ustawowe obowiązki.

Jak podkreślił ppłk Andrzej Weremko, dyrektor Zakładu Karnego w Chełmie, osadzeni nauczą się obowiązkowości, systematyczności i przede wszystkim pracy, bo niejednokrotnie nie mają tego nawyku. Nowe umiejętności ułatwią im znalezienie zatrudnienia po wyjściu na wolność.

- To, że powstaną tu nowe odpłatne miejsca pracy dla skazanych, w październiku 2019 r. zapowiedzieli minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, także wiceminister Marcin Romanowski. Zarówno nieruchomość, jak i grunt o łącznej pow. ponad 5 tys. metrów kw. dla naszej jednostki przekazało miasto w trwały zarząd. W tym samym roku ZK w Chełmie podpisał umowę na roboty budowlane – mówi kpt. Edyta Radczuk, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie. – Inwestycja obejmowała budowę i rozbudowę dotychczas istniejącej hali magazynowej wraz z pomieszczeniami socjalno-biurowymi.

Prace budowlane zakończone zostały w lutym tego roku, nieruchomość przekazano dzierżawcy, firmie Arbor z siedzibą w Rykach.

- W okręgu lubelskim to już drugie, po Zakładzie Karnym we Włodawie, przedsięwzięcie, które ma na celu realizację skutecznej readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności – dodaje Radczuk. - Zatrudnienie, jako jedno z priorytetowych oddziaływań penitencjarnych, ma nie tylko korzyści ekonomiczne. Wpiera zachowania pozwalające prawidłowo funkcjonować więźniom po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

Czytaj także: Duża akcja szczepień w powiecie chełmski - gdzie i kiedy pojawi się szczepieniobus?

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama