Prezydent spytał w Internecie, czego mieszkańcom najbardziej brakuje. Dowiedział się, że mieszkań dla młodych. - Mniejsza liczba mieszkańców nie oznacza mniejszego zapotrzebowania na nowe mieszkania, ale kiedy jako Urząd Miasta Chełm pytamy o zapotrzebowanie, otrzymujemy maksymalnie 100-120 wniosków. Oczywiście inna jest sytuacja w zakresie mieszkań komunalnych – tutaj każdy chciałby otrzymać mieszkanie, za które opłaty są poniżej kosztów utrzymania - tłumaczy prezydent. - Dostrzegam ten problem, dlatego tworzymy program, który docelowo spowoduje wybudowanie w Chełmie od 2000 do 2500 mieszkań, w tym komunalnych i socjalnych.
Program ma być rozłożony na kilka lat, od 2022 do 2030 r. Przewiduje budowę mieszkań, ale też ma przynieść rozwiązanie problemu dłużników. Prezydent zaznacza, że w nowych mieszkaniach komunalnych czynsz będzie wyższy i jest to jego świadoma decyzja. Podkreśla, że wielu lokatorów nie dba o mieszkania, a urząd dokłada do ich utrzymania.
Jak wyliczyli urzędnicy, zaległości w opłatach sięgają ponad 2 mln złotych. Zadłużenie lokali komunalnych na koniec czerwca br. wynosiło 1 827 892,27 zł, natomiast lokali socjalnych - 197 257,91 zł. Zadłużonych było 644 mieszkań komunalnych i 73 socjalnych. Niewykluczone, jak podaje prezydent, że dla tych, którzy uchylają się od płacenia, pojawią się kontenery mieszkalne.
- Kontenery mieszkalne spełniają wszystkie normy oraz warunki, które pozwalają na osiedlanie. Są stosowane w wielu miastach. Prezydent wspomniał o tym w kontekście tzw. zatwardziałych dłużników, którzy regularnie i świadomie uchylają się od płacenia czynszu. Żadna ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.
- Jeśli ktoś świadomie zalega z opłatami, a jeszcze często ma środki na życie na wysokim poziomie lub posiada luksusowy samochód, to musi liczyć się z konsekwencjami. Takie sytuacje nie będą więcej tolerowane - zapowiada Jakub Banaszek. - Oczywiście pojawi się też program dla tych, którzy mają prawdziwie trudną sytuację materialną i wdrożony w życie zostanie program oddłużania mieszkańców.
Do 2023 r. ma się rozpocząć budowa pierwszych 500 obiecanych mieszkań.
Kolejny problem to dewastacja mieszkań użytkowanych przez najemców. - Zdarza się, że mieszkania odzyskiwane, zdawane przez najemców znajdują się w złym, niekiedy bardzo złym stanie i wymagają generalnego remontu - informuje Zieliński. Prezydent natomiast na potwierdzenie tych słów upublicznił zdjęcia z takiego zrujnowanego mieszkania.
Miasto ma w swoich zasobach 1299 lokali mieszkalnych, 118 lokali socjalnych. W kolejce czeka 261 rodzin. 102 rodzin - umieszczonych jest na liście najmu, 21 rodzin - na liście socjalnej (w tym 13 wychowanków domu dziecka), 10 rodzin - na liście zamian, 8 rodzin - w wykazie osób mieszkających w budynkach stanowiących własność osób prywatnych i spełniających kryteria uchwały, 85 rodzin – w wykazie wnioskodawców ubiegających się o przydział lokalu mieszkalnego – spełniających kryteria uchwały – do ponownego rozpatrzenia przez SKM w 2022 r. 35 rodzin - z wyrokami sądowymi z uprawnieniami do lokalu socjalnego. Średnio czas oczekiwania na mieszkanie wynosi ok. 5 lat.
Teraz czytane: Prezydent Chełma zapewnia, że jest bezpartyjny
Napisz komentarz
Komentarze