W ubiegłym tygodniu starosta Andrzej Leńczuk złożył na ręce państwa Frańczaków podziękowania za wieloletnią współpracę i wkład w rozwój powiatowego systemu rodzinnej pieczy zastępczej. Dziękował im za postawę godną najwyższego uznania i naśladowania.
Pani Barbara i pan Henryk w 2006 roku stali się pierwszą zawodową rodziną zastępczą w powiecie krasnostawskim. Pomysł pojawił się w momencie, gdy ich jedyna córka wyjechała z domu rodzinnego.
- Kierowaliśmy się chęcią wykorzystania swojego czasu i energii na coś pożytecznego. Chcieliśmy również, by coś po naszym życiu pozostało i by ktoś kiedyś wspomniał nas z uśmiechem na ustach - mówi Henryk Frańczak.
W czasie 15 lat wychowało się u nich dziewięcioro dzieci. Pochodziły z miasta i gminy Krasnystaw. Opiekę nad nimi traktowali jak powołanie. Starali się realizować ich potrzeby. Tworzyli ciepłą atmosferę i więź emocjonalną, zapewniając podopiecznym wsparcie i akceptację.
- Trafiały do nas dzieci z trudnym bagażem życiowym. Najdłużej przebywał u nas jeden chłopak - od 6 do 19 roku swego życia. Czujemy ogromną satysfakcję, gdy słyszymy od swoich byłych podopiecznych, że żyją zgodnie z wartościami, jakie przekazywaliśmy im przez lata. To dla nas największa nagroda, podziękowanie i miód na nasze serca - dodaje pan Henryk.
Frańczakowie byli również inicjatorami powstania Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Ziemi Krasnostawskiej „Uśmiech dziecka”. Służyli pomocą nowo powstałym rodzinom zastępczym oraz działali w grupie wsparcia. Dwa lata temu zostali nagrodzeni za wkład w rozwój rodzinnej pieczy zastępczej przez marszałka województwa lubelskiego.
Każdy, kto chciałby odmienić życie dzieci, dla których zabrakło ciepła i uczucia w domu rodzinnym, może kontaktować się w tej sprawie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie. Kandydaci na rodziny zastępcze muszą spełniać ściśle określone warunki, m.in. zaliczenie szkolenia licencjonowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oraz badań psychologiczno-pedagogicznych. Kandydaci nie mogą być karani i muszą posiadać odpowiednie warunki socjalno-bytowe. Co najmniej jeden z opiekunów powinien mieć stały dochód. Istotnym czynnikiem są również kwalifikacja zdrowotna, którą wydaje lekarz rodzinny.
- W powiecie krasnostawskim funkcjonuje obecnie 41 rodzin zastępczych, w których przebywa 58 dzieci. Miesięczne wynagrodzenie opiekunów wynosi 2600 zł brutto - informuje Marek Szkoda, pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie.
- Bycie zawodową rodziną zastępczą to ogrom poświęcenia i cierpliwości. Na pewno trzeba mieć do tego wewnętrzne przekonanie, bo to praca wymagająca uwagi 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - mówi Henryk Frańczak.
Napisz komentarz
Komentarze