Każdy się może przekonać, jak zmienił się kościół rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie, oglądając zdjęcia zmieszczone na stronie Facebook prowadzonej przez lubelskiego konserwatora zabytków. Ołtarz boczny prawy z rzeźbą „św. Antoniego Padewskiego” i obrazem „św. Walentego” oraz ołtarz boczny lewy z krucyfiksem i obrazem „św. Mikołaja” należą do najważniejszych elementów pierwotnego, neogotyckiego wyposażenia tej świątyni parafialnej. Oba kwalifikowały się do kompleksowej konserwacji z uwagi na uszkodzenia mechaniczne. Usunięto wtórne nawarstwienia farb. Drewno zabezpieczono przed działaniem szkodników, sklejono pęknięcia i uzupełniono ubytki. Zrekonstruowano brakujące elementy snycerskie i rzeźbiarskie. Konserwacji poddano też obrazy.
Ołtarz główny wykonał w 1913 roku stolarz Turewicz z Chełma. Fundatorami byli parafianie. Zakres prac konserwatorskich wykonanych w ubiegłym roku był analogiczny do przeprowadzonych w dwóch ołtarzach bocznych. Natomiast odrębnego potraktowania wymagały drewniane rzeźby. Na podstawie badań stratygraficznych ustalono, że pierwotnie rzeźby: „św. Wojciech”, „św. Stanisław” oraz oba anioły były pokryte monochromią w kolorze piaskowym z szarym cieniowaniem imitującym piaskowiec. W związku z tym usunięto wtórne przemalowania i wyeksponowano pierwotną warstwę malarską. Natomiast rzeźba „Matki Boskiej z Dzieciątkiem” miała pierwotnie pastelową tonację barw, zniekształconą późniejszymi dwukrotnymi przemalowaniami. W tym przypadku również powrócono do kolorystyki historycznej.
Inicjatorem przeprowadzenia prac konserwatorskich był ks. Andrzej Kołodziejski, proboszcz pawłowskiej parafii. Były dotowane z budżetu wojewody w części, którą dysponuje lubelski konserwator zabytków. Prace przy ołtarzu głównym przeprowadzono ze środków parafii.
Czytaj także: Hospicjum potrzebuje nowego sprzętu
Napisz komentarz
Komentarze