Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Bezpiecznie nie tylko w drodze do szkoły

Nie kryterium wieku tylko wzrostu decyduje o tym, czy dziecko powinno być przewożone samochodem w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym. Kiedy powinniśmy zastosować jedno, a kiedy drugie?
Bezpiecznie nie tylko w drodze do szkoły

Znowelizowane przepisy funkcjonują już od ponad roku, ale czy wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie i bez konsekwencji karnych przewozić pociechy? Policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły" to m.in. wzmożone kontrole i karanie nieodpowiedzialnych rodziców. Za niewłaściwe przewożenie dziecka grozi 150 zł i 6 punktów karnych! Jednak to nie wymiar sankcji powinien motywować do troski o bezpieczeństwo pociech. Przywiązując uwagę do prawidłowego przewożenia dzieci możemy zapobiec tragedii, dlatego nie szczędźmy czasu i uwagi w tej kwestii.

 

Bezpiecznie i zgodnie z prawem

 

Do niedawna dzieci powyżej 12 roku życia mogły podróżować jak dorosły pasażer. W 2015 roku przepisy wyłączyły kryterium wieku. Aktualnie to wzrost decyduje, czy powinniśmy umieścić dziecko w foteliku czy nie.

Jeśli pasażer, którego wzrost nie przekracza 150 cm, podróżuje z przodu, bezwzględnie musi korzystać z fotelika bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymującego.

 

Nieco łagodniejsze restrykcje dotyczą tylnych siedzeń. Otóż można zrezygnować z przewożenia dziecka w foteliku lub na "podkładce" i przypiąć je pasami bezpieczeństwa samochodu, o ile ma minimum 135 cm wzrostu, a jego waga przekracza 36 kg, czyli przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego.

 

Gdy na tylnych siedzeniach chcemy przewieźć trójkę dzieci, a nie mieszczą się trzy urządzenia przytrzymujące, to wówczas jedno z dzieci może podróżować przypięte pasami bezpieczeństwa samochodu, z tym że musi to być dziecko co najmniej 3-letnie. Należy pamiętać, że ta "ulga" dotyczy samochodów osobowych, w których zamontowanie trzech fotelików rzeczywiście sprawia trudność, więc skorzystanie z niej w aucie o dostatecznej szerokości, np. w 6- lub 7-osobowym vanie, jest karane mandatem.

 

A co z przewożeniem dziecka na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy? Do maja 2015 roku było to niezgodne z prawem, jeśli w aucie była przednia poduszka powietrzna pasażera. W znowelizowanych przepisach w tym ustępie pojawiło się słowo "aktywna" i dziś możemy przewozić w ten sposób dzieci w aucie z czołowym "airbagiem" pasażera, o ile go wyłączymy.

 

Dodatkowo nowe przepisy zakazują przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące.

 

Pasy dla ochrony

 

Zapięte tak, aby dziecko nie mogło się z nich wyswobodzić i jednocześnie tak, aby nie uciskały – mowa oczywiście o pasach bezpieczeństwa. Optymalnie będzie wtedy, gdy między klatkę piersiową małego pasażera a pas da się wsunąć palec dorosłego człowieka.

 

Gdy korzystamy z samochodowych pasów bezpieczeństwa, należy zwrócić uwagę, czy nie uciskają szyi dziecka lub nie zsuwają się z jego ramienia. Środkowa część pasa powinna przebiegać przez mostek, a dolna wzdłuż bioder dziecka. Nieodpowiednie ułożenie pasów może skutkować dodatkowymi obrażeniami a nawet wysunięciem się dziecka z fotelika podczas wypadku.

 

Dobór fotelika

 

Aktualne przepisy nakładają na opiekunów również obowiązek dostosowania fotelika bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymującego do masy i wzrostu dziecka, prawidłowego zamontowania – zgodnie z zaleceniami producenta – oraz zadbania o zgodność urządzenia z odpowiednimi warunkami technicznymi.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama