- Nasza inicjatywa helpukraine.center to inicjatywa dużych firm ukraińskich. Pracujemy tutaj jako wolontariusze i od zeszłego poniedziałku jesteśmy, żeby pomagać Ukrainie. Firmie Pol-Cel bardzo dziękujemy za pomoc, za udostępnienie ludzi, którzy tutaj pracują praktycznie bez snu - mówi Maciej Gawroński, koordynator akcji helpukraine.center.
Fundacja nie jest organizacją budżetową ani rządową. Została stworzona w celu pomocy potrzebującym w Ukrainie. Do stworzenia centrum przyczynili się ukraińscy biznesmeni: Andrieja Stawnitzera, Vladislava Czeczetkina, Natalie Fuklyeva, Kseniia Yefremova, Anton Piatygin i Olga Balytska oraz firmy ROZETKA, Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy, Fozzy Group, Dragon Capital, Silpo, fundacja Spunbond, Ukrposzta, TIS.
W niedzielę na profilu instagramowym Stinga pojawiło się nagranie "Russians" w nowej, akustycznej wersji, z udziałem wiolonczelisty Ramira Belgardta. Pod nagraniem artysta zamieścił prośbę o wysyłanie paczek dla potrzebujących Ukraińców na adres chełmskiej firmy Pol-Cel, znajdującej się przy ulicy Rampa Brzeska 63. Skąd brytyjski muzyk dowiedział się o miejscu w Chełmie, do którego można przesyłać paczki dla potrzebujących Ukraińców?
- Żona Stinga się z nami skontaktowała na helpukraine.center. Pytała, jak mogą pomóc. Przekazaliśmy więc, żeby rozpropagować ideę, a następnie przekazaliśmy, jaką fizyczną, materialną pomoc mogą nam dostarczyć - wyjaśnia Maciej Gawroński.
Do nagłośnienia akcji dołączają coraz to nowe gwiazdy, między innymi Jennifer Aniston, która wstawiła na swoim instastory na Instagramie informację o adresie oraz numerach telefonów, pod którymi można dowiedzieć się więcej na temat akcji prowadzonej przez helpukraine.center.
Udało się nam skontaktować z Małgorzatą Szumowską, reżyserką i scenarzystką, która propagowała wśród gwiazd adres chełmskiej firmy.
- Otrzymałam ten adres na grupie wewnętrznej filmowców i przekazałam dalej. I poszło w świat - komentuje reżyserka.
Jak przekazał nam Maciej Gawroński, akcja trwa od zeszłego poniedziałku, i od tamtego czasu na Ukrainę trafiło już około 180 ton różnych artykułów. 7 marca aż 17 samochodów zostało załadowanych i wysłanych za naszą wschodnią granicę. Jak podkreśla koordynator, wszystko dzięki wielkiemu wsparciu firmy Pol-Cel, ludziom, którzy tam pracują oraz wolontariuszom. Osoby, które chcą pomóc, pan Maciej odsyła na stronę internetową www.helpukraine.center, gdzie znaleźć można dokładną instrukcję, w języku polskim, ukraińskim i angielskim, w jaki sposób odpowiednio zapakować rzeczy dla potrzebujących.
- Im lepiej jest to zapakowane logistycznie, tym szybciej trafia na Ukrainę. Jeżeli na przykład dostajemy wszystko na paletach, to praktycznie w ciągu trzech godzin przeładujemy to i wysyłamy na Ukrainę. Jeżeli jednak dostajemy rzeczy luzem, a bywa, że dostajemy je w workach, nie w kartonach, to taką ciężarówkę i dwa dni możemy przeładowywać, a potem jeszcze raz we Lwowie jest ona przeładowywana - tłumaczy.
Na stronie www.helpukraine.center widnieje również adres: ul. Rampa Brzeska 63, 22 - 100 Chełm, pod który można wysyłać odpowiednio spakowane i opisane paczki. Jest tam podany numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji na ten temat. Jest także informacja, aby rzeczy zapakowane były w taki sposób, żeby paczka przetrwała wszystkie etapy transportu. Na pudełku powinien widnieć napis HELP UKRAINE z dopiskiem, jakie rzeczy się w niej znajdują: ubrania, leki, pomoc humanitarna, żywność.
Fundację można także wesprzeć finansowo:
Przelew bankowy: Bank Account People for Peace – Peace for People
Właściciel konta / beneficjent:
Ernst Prost Stiftung / Menschen für Frieden – Frieden für Menschen Foundation
Schlosshof 1
89340 Leipheim (Niemcy)
Bank: Baden-Württembergische Bank (BW-Bank)
IBAN: DE64600501010405449204
BIC: SOLADEST600
Tytuł przelewu: HELP UKRAINE
Czytaj także: Zabrali mi moją Ukrainkę!
Napisz komentarz
Komentarze