To kolejny etap projektu podsumowującego prace badawcze w bazylice Narodzenia NMP.
- Celem zadania jest publikacja, w skład której wejdą: artykuły dotyczące analizy historycznej, dokumentacje, analizy specjalistyczne, katalog zabytków po konserwacji, którą przeprowadzono, realizując pierwszy etap projektu w 2021 roku - wyjaśnia Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Publikacja zawierać ma 10 artykułów osób, które aktywnie uczestniczyły w badaniach. Do współpracy muzeum zaprosiło m.in. archeologa Stanisława Gołuba, prof. Andrzeja Gila z KUL, antropolog Beatę Borowską, konserwatora zabytków Annę Drążkowską i Marię Cybuską, która zajmowała się analizą technologiczną tkanin. Natalia Jędruszczak przygotuje opracowanie katalogu zabytków po konserwacji i identyfikację pochówków księży Faustyna Kaube i Piotra Ciszewskiego. Materiał będzie także posiadał streszczenia w języku angielskim.
Podsumowaniem projektu ma być promocja wydawnictwa i sesja naukowa planowana na grudzień. To drugi etap prac związanych z badaniami archeologicznymi w chełmskiej bazylice. W ramach pierwszego wykonano konserwację wybranych zabytków, odkrytych w kryptach. Wówczas dofinansowanie wyniosło 115 tys. zł.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze