Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Super Optyk - Black Week
Reklama

Dzisiaj jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Co o papierosach sądzą chełmianie? [SONDA]

To doskonała okazja, by podjąć ważną dla naszego zdrowia decyzję i rzucić palenie. Zapytaliśmy chełmian, czy zamierzają zadbać o siebie i rozstać się z nałogiem.
Dzisiaj jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Co o papierosach sądzą chełmianie? [SONDA]

sonda-dzien-bez-papierosa.mp3

Dzień Bez Tytoniu ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r. ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie z nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Jak rozstać się z nałogiem?

To tylko kilka powodów, aby 31 maja podczas Światowego Dnia bez Papierosa rozważyć porzucenie destrukcyjnego przyzwyczajenia. Jest na to kilka sposobów:

1. Na rynku dostępne są różnego rodzaju plastry antynikotynowe, gumy do żucia i tabletki, których zadaniem jest wspieranie procesu wychodzenia z nałogu. Kosztują na ogół kilkadziesiąt złotych, jednak wydatek ten zwraca się już po kilku dniach skutecznej terapii.

2. Niektórzy decydują się na akupunkturę. Nakłuwanie specjalnymi igłami to kwestia sporna – jedni odczuwają efekt od razu, inni w ogóle. Szukając sposobu na porzucenie papierosów, warto jednak rozważyć każdą opcję.

3. Istnieją gabinety, w których zerwanie z nałogiem wspomaga wiązka laserowa skierowana w stronę uszu. Zabieg ten ma pomóc w uwolnieniu endorfin w miejscach odpowiedzialnych za potrzebę palenia. Za tego typu sesję zapłacimy kilkaset złotych, a jej skuteczność wynosi ok. 75 proc.

4. Aplikacje na telefon pomagają w organizacji codziennego życia. Podobnie działają te, które mają asystować osobie rzucającej palenie. Na bieżąco przeliczają orientacyjną liczbę odzyskanych dni życia czy zaoszczędzonych pieniędzy. Warto zaglądać do tych statystyk zawsze, kiedy dopadnie nas głód nikotynowy.

5. Niezwykłą skutecznością wykazuje się również książka „Jak skutecznie rzucić palenie” autorstwa Allen Carr. Nie znajdziemy w niej magicznej receptury na rzucenie papierosów, jednak w opinii osób, które już ją czytały, całkowicie zmienia myślenie o nałogu i pomaga rozstać się z nim jeszcze w trakcie lektury.

Co się dzieje w organizmie, któremu przestajemy dostarczać dymu tytoniowego?

  • w ciągu pierwszej doby normuje się ciśnienie krwi i poziom tlenku węgla,
  • w ciągu kolejnych kilku dni wraca pełny węch, smak i świeży oddech,
  • w ciągu miesiąca poprawia się zdrowie psychiczne oraz wygląd skóry,
  • w ciągu trzech miesięcy wzrasta wydolność organizmu i kondycja fizyczna,
  • w ciągu roku poprawia się wydolność płuc, zmniejsza ryzyko chorób  układu krążenia i znika umysłowa zależność od nałogu,
  • kolejne lata znacznie obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów, z czasem powraca pełna wydolność organizmu,
  • płuca nie zostaną nigdy zregenerowane całkowicie, ponieważ zachodzą w nich nieodwracalne uszkodzenia, jednak - rezygnując z palenia - minimalizujemy ryzyko pojawienia się kolejnych, patologicznych zmian.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama