Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

W Chełmie powstanie HUB-Med dla rannych na wojnie

Do naszego kraju mają trafiać ranni żołnierze i cywile z ogarniętej wojną Ukrainy. Miejscem, gdzie znajdą pierwszą, profesjonalną pomoc medyczną ma być Chełm. Każdego dnia będzie mogło ją uzyskać nawet 100 osób. Gdzie konkretnie powstanie ten punkt, tego gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM nie zdradził. Będzie to pierwsza taka jednostka w Polsce.
W Chełmie powstanie HUB-Med dla rannych na wojnie

W placówce będą przeprowadzane niezbędne zabiegi medyczne, w tym chirurgiczne, mające na celu stabilizację stanu zdrowia chorych przed kontynuacją ewakuacji medycznej.

- Nadrzędną zasadą działania jednostki ma być ratowanie życia, kończyn i wzroku - wyjaśnił dyrektor WIN. Dodał również, że hospitalizacja ma trwać nie dłużej niż 72 godziny, stąd chorzy mają być kierowani do innych szpitali w Polsce.

W prace związane z powstaniem HUB-Med-u samorząd Chełma, jak poinformował nas Damian Zieliński z gabinetu prezydenta, nie jest zaangażowany. Na ten moment miasto odpowiedzialne jest za Centrum Pomocy Humanitarnej funkcjonujące w budynku po dawnym Tesco. Mieści się tam również Miejski Sztab Pomocy dla Ukrainy. W każdej chwili, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ponownie uruchomiony może być punkt recepcyjny w hali MOSiR.

A może chełmski szpital będzie miejscem, gdzie ulokowany zostanie HUB-Med? Podobno ktoś widział ludzi w mundurach w odremontowanym budynku starego szpitala.

- Tam niebawem będziemy przenosić rehabilitację – powiedział z kolei Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.

Szef WIM poinformował natomiast, że HUB-Med miałby ruszyć w czasie dwóch tygodni od momentu podjęcia - na poziomie międzyrządowym - decyzji o jego uruchomieniu. Będą do niego trafiali ranni podczas wojny w Ukrainie. WIM ma delegować do HUB-Med-u ponad 65 fachowców: lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Pracami placówki pokierują oficerowie lekarze, którzy zdobyli doświadczenie podczas misji wojskowych oraz w trakcie walki z pandemią SARS-CoV-2.

Za koordynację ewakuacji medycznej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej, miałoby odpowiadać Centrum Koordynacji Ewakuacji Medycznej zlokalizowane w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama