W placówce będą przeprowadzane niezbędne zabiegi medyczne, w tym chirurgiczne, mające na celu stabilizację stanu zdrowia chorych przed kontynuacją ewakuacji medycznej.
- Nadrzędną zasadą działania jednostki ma być ratowanie życia, kończyn i wzroku - wyjaśnił dyrektor WIN. Dodał również, że hospitalizacja ma trwać nie dłużej niż 72 godziny, stąd chorzy mają być kierowani do innych szpitali w Polsce.
W prace związane z powstaniem HUB-Med-u samorząd Chełma, jak poinformował nas Damian Zieliński z gabinetu prezydenta, nie jest zaangażowany. Na ten moment miasto odpowiedzialne jest za Centrum Pomocy Humanitarnej funkcjonujące w budynku po dawnym Tesco. Mieści się tam również Miejski Sztab Pomocy dla Ukrainy. W każdej chwili, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ponownie uruchomiony może być punkt recepcyjny w hali MOSiR.
A może chełmski szpital będzie miejscem, gdzie ulokowany zostanie HUB-Med? Podobno ktoś widział ludzi w mundurach w odremontowanym budynku starego szpitala.
- Tam niebawem będziemy przenosić rehabilitację – powiedział z kolei Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa.
Szef WIM poinformował natomiast, że HUB-Med miałby ruszyć w czasie dwóch tygodni od momentu podjęcia - na poziomie międzyrządowym - decyzji o jego uruchomieniu. Będą do niego trafiali ranni podczas wojny w Ukrainie. WIM ma delegować do HUB-Med-u ponad 65 fachowców: lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Pracami placówki pokierują oficerowie lekarze, którzy zdobyli doświadczenie podczas misji wojskowych oraz w trakcie walki z pandemią SARS-CoV-2.
Za koordynację ewakuacji medycznej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej, miałoby odpowiadać Centrum Koordynacji Ewakuacji Medycznej zlokalizowane w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze