Organizatorem była Fundacja Rozwoju Rejowca Fabrycznego. W rozgrywkach wzięły udział osoby niepełnosprawne, które na co dzień uczestniczą w zajęciach organizowanych w ramach warsztatów terapii zajęciowej zlokalizowanych na terenach powiatów chełmskiego i krasnostawskiego: w Majdanie Zahorodyńskim, w Sawinie, w Wojsławicach, przy Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Chełmie, przy I.S.O.N w Chełmie, przy Krasnostawskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych, przy Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych "Krok za krokiem" w Zamościu oraz w Rejowcu Fabrycznym.
Boccia to dyscyplina paraolimpijska wywodząca się od popularnej gry w boule. Ze względu na proste zasady i brak ograniczeń technicznych, największą popularność zdobyła wśród osób niepełnosprawnych. Mogą w nią grać osoby praktycznie w każdym wieku. Dodatkową zaletę stanowi również fakt, że rozgrywki można prowadzić między pojedynczymi zawodnikami, jak i drużynami.
Cały zestaw akcesoriów potrzebnych do gry składa się z 13 bil – 6 niebieskich, 6 czerwonych i 1 białej. Potrzebna jest oczywiście również przestrzeń, czyli boisko, które można urządzić nawet na zwykłej plandece. Gra polega na tym, by umieścić kolorowe bile jak najbliżej bili białej. Bile kolorowe rozdawane są na podstawie losowania. Następnie zawodnik/drużyna, która wylosowała bile czerwone, rozpoczyna mecz, wyrzucając białą bilę zwaną Jack. Mecz w rozgrywkach indywidualnych składa się z 4 tzw. endów (etapów), natomiast w drużynowych jest 6 endów. Każdy end kończy się w momencie wyrzucenia przez zawodników wszystkich kolorowych bil. Każdy end jest punktowany, a na koniec wyniki endów są sumowane. Wygrywa ten zawodnik/drużyna, która po zsumowaniu wyników zdobyła więcej punktów.
Wszystkie ekipy otrzymały pamiątkowe puchary, a poszczególni zawodnicy medale oraz drobne upominki.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze