Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Gm. Dubienka. Zabytkowa cerkiew znów służy wiernym

Podczas prawosławnych obchodów Święta Zesłania Ducha Świętego, arcybiskup lubelski i chełmski Abel dokonał ponownego wyświęcenia cerkwi w Dubience. Świątynia została oddana wiernym po remoncie.
Gm. Dubienka. Zabytkowa cerkiew znów służy wiernym

Program uroczystości otworzyło nabożeństwo dziękczynne związane z pomyślnym zakończeniem remontu obiektu. Wszystkie prace prowadzone w obiekcie odbywały się w ramach wspólnego projektu "Remont zabytkowych cerkwi w Uhrusku, Chełmie i Dubience". Prawosławnego hierarchę wspomagali w odprawianiu modlitw duchowni z dekanatów chełmskiego i zamojskiego.

- To, że udało się z powodzeniem ukończyć wszystkie prace remontowe, to wielkie dzieło Bożej opieki. Cerkiew św. Trójcy będzie mogła ponownie służyć wiernym wspólnoty prawosławnej z Dubienki i okolic - mówił arcybiskup Abel. - To swoisty cud, który wydarzył się na naszych oczach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w remont obiektu: władzom samorządowym, duchowieństwu oraz Fundacji Dialog Narodów - dodał.

Historia budynku wpisuje się w tragiczne losy regionu. Cerkiew była latami zaniedbywana i popadała stopniowo w ruinę. Służyła jako magazyn i zaplecze szkolne.

Zgromadzeni podczas uroczystości uczcili również śp. Dymitra Demczuka, wieloletniego dyrygenta parafii prawosławnej w Sosnowcu, którego losy były związane również z Dubienką. Duchowni podkreślali, że Demczuk był postacią niezwykle zasłużoną dla wspólnoty prawosławnej w Polsce. Edukację muzyczno-teologiczną odbierał w Poczajowie i Jabłecznej. Przez całe życie służył swoją wiedzą na rzecz rozwoju kultury sakralnej. 

Wspólnota zgromadzonych na uroczystościach miała również okazję, by wysłuchać koncertu muzyki prawosławnej. Za jego przygotowanie odpowiadały parafia prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie oraz władze samorządowe. Mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje umiejętności zaprezentowały dwa chóry: zespół wokalny prawosławnej młodzieży z Ukrainy MYR pod kierownictwem lektora Iwana Natiażko oraz chór Chełmskiej Akademii Muzyki Cerkiewnej prowadzony przez Adama Tomaszewskiego. Artyści zaprezentowali m.in. utwory skomponowane przez Demczuka. 

Czytaj także:

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama