Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

DPS-y walczą o podwyżki. Będą pikiety przed starostwami w Chełmie i Krasnymstawie

- W związku z trudną sytuacją pracowników DPS-ów naszego województwa, Zespół NSZZ „Solidarność" Domów Pomocy Społecznej województwa lubelskiego podjął decyzję o zorganizowaniu pikiet przed siedzibami starostw i urzędów, odpowiedzialnych za finansowanie DPS - informuje związkowcy.
  • Źródło: https://www.solidarnosc.org.pl
DPS-y walczą o podwyżki. Będą pikiety przed starostwami w Chełmie i Krasnymstawie

Autor: Region Środkowo-Wschodni NSZZ "Solidarność"

Kalendarium protestów:

04 lipca 2022:

1. Starostwo Kraśnik, godz. 7.15-8.00

2. Starostwo Świdnik, godz. 9.00-9.45

3. Ratusz w Lublinie, godz. 10.30-11.00

4. Starostwo Lublin, godz. 11.30-12.00

5. Starostwo Lubartów, godz. 13.30-14.30

 05 lipca 2022:

1. Starostwo Chełm, godz. 7.15-8.00

2. Starostwo Krasnystaw, godz. 9.00-9.45

3. Starostwo Zamość, godz.  11.00-11.45

4. Starostwo Biłgoraj, godz. 13.00-14.00

 - Wzrost płacy w DPS to poprawa warunków pracy i podniesienie godności pracownika, który wiele lat pracuje z człowiekiem schorowanym, niekiedy porzuconym i samotnym - podkreśliła Małgorzata Guz, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” DPS Wygnanowice na konferencji prasowej.

Czytaj także: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR

Przedstawiła też bieżącą sytuację, zwracając uwagę na dramatycznie niskie płace pracowników DPS-ów. Podkreślała, że pracownicy Domów Pomocy Społecznej są w bardzo trudnej sytuacji. 

- Jesteśmy wynagradzani zgodnie z rozporządzeniem o pracownikach samorządowych. Różnica polega jednak na tym, że urzędnicy dostają podwyżki, a my często mieliśmy płace zasadnicze poniżej płacy minimalnej. Do płacy minimalnej równano nam dodatkami - często premią, która jest formą nagrody, a nie wyrównaniem płacy - dodaje.

We wrześniu 2021 roku został powołany Zespół NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej w województwie lubelskim przy Zarządzie Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, w którego skład weszło 17 Domów Pomocy Społecznej:

1. Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty

2. Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Krasnymstawie

3. Dom Pomocy Społecznej w Surhowie

4. Dom Pomocy Społecznej w Ruskich Piaskach

5. Dom Pomocy Społecznej w Kaniem

6. Dom Pomocy Społecznej w Krzesimowie

7. Dom Pomocy Społecznej w Wygnanowicach

8. Dom Pomocy Społecznej w Bończy

9. Dom Pomocy Społecznej w Matczynie

10. Dom Pomocy Społecznej „Betania”

11. Dom Pomocy Społecznej „Kalina”

12. Dom Pomocy Społecznej w Świdniku

13. Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce

14. Dom Pomocy Społecznej w Popkowicach

15. Dom Pomocy Społecznej w Kocku

16. Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim

17. Dom Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim.

Zespół rozpoczął prace zmierzające do kompleksowego przygotowania procesu działań związku zawodowego w zakresie koniecznych zmian prawa, które mają znaczenie dla płac, warunków pracy i dalszego, zdecydowanie lepszego finansowo funkcjonowania DPS. Solidarny Zespół został powołany po to, aby pokazać, upublicznić i poprawić bardzo złe warunki płacy i pracy, na które w żaden sposób nie przekłada się stały wzrost PKB w Polsce.

Zespół przygotował żądania płacowe skierowane do dyrektorów DPS. Dotyczą one:

  • wzrostu płacy zasadniczej pracowników domów w 2022 roku o 1000 zł brutto,
  • wzrostu średniej płacy w domu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w każdym roku na poziomie płacy osiągniętej w roku poprzednim.

Czytaj także: Ukraińcy opuścili DPS w Rejowcu. Nie pozostali zdani tylko na siebie, dla każdego znaleziono miejsce

Obecnie większość domów wchodzących w skład zespołu ma spisane protokoły rozbieżności. W kilku DPS-ach odbyły się rokowania.  Tam, gdzie pracodawcy ich nie podjęli , zapowiedziano skierowanie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy.

- Przechodzimy w związku z powyższym w kolejny etap trwających sporów zbiorowych. Stanowisko związku zawodowego podtrzymuje wszystkie postulaty zgłoszone pracodawcy. Zdaniem Organizacji Związkowej realizacja zgłoszonych żądań jest konieczna wobec ponad 18-letniej zapaści w systemie wynagradzania pracowników domów pomocy społecznej. Spełnienie żądań przyczyni się bowiem w istotny sposób do poprawy warunków pracy, podwyższenia statusu pracownika domu, a także będzie miała wymierne przełożenie na jego sytuację życiową i materialną -  poinformowano na konferencji prasowej. 

- Ponadto w powiecie chełmskim trwają zmiany organizacyjne Domów Pomocy Społecznej w związku z koniecznością zwrotu majątku usytuowanego na terenie jeszcze działającego Domu Pomocy Społecznej w Kaniem. W tymże DPS działa Organizacja Związkowa, która jest stroną do prowadzenia rozmów z pracodawcą, ale ze strony pracodawcy brakuje merytorycznego dialogu, w związku z tym wnosimy za Państwa pośrednictwem apel, by dyrektor DPS w Kaniem i starosta chełmski usiedli ze stroną związkową do uzgodnienia warunków pracowniczych celem zabezpieczenia tychże pracowników...

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama