Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Szajka zajmująca się przerzutem nielegalnych imigrantów rozbita! [FILM+ZDJĘCIA]

Chełmscy pogranicznicy we współpracy z policją, w ramach działań koordynowanych przez Europol, rozbili transgraniczną grupę przestępczą zajmującą się przemytem migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy byli przerzucani z Białorusi do krajów Europy Zachodniej. W sprawie zatrzymano już dziecięciu Polaków i obywatela Wielkiej Brytanii.
Szajka zajmująca się przerzutem nielegalnych imigrantów rozbita! [FILM+ZDJĘCIA]

Autor: Straż Graniczna i Policja

Śledztwo prowadzane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, powierzono Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Chełmie. 

Wspólne działania służb polskich i zagranicznych przeprowadzono w środę (13 lipca) symultanicznie w kilku państwach członkowskich UE w ramach tzw. Common Action Day. Zatrzymano 10 osób w Polsce oraz jedną w Wielkiej Brytanii na podstawie niemieckiego nakazu. Przeszukano 28 miejsc (22 w Polsce, 4 na Litwie i 2 w Niemczech). Przejęto sprzęt elektroniczny, różne dokumenty, dowody przekazania pieniędzy i gotówkę.

Zatrzymani w Polsce to mężczyźni w wieku od 24 do 39 lat. Wszyscy to mieszkańcy Śląska. Jeden z nich to lider rozpracowywanej grupy, pozostali to osoby współpracujące, zaangażowane w działania grupy przestępczej. Powiązane ze środowiskiem śląskich pseudokibiców.

Podejrzanych namierzali kilka miesięcy

Jak się okazało, grupa była doskonale zorganizowana. Jak informuje straż graniczna, lider grupy – Polak - utrzymywał bezpośrednie kontakty o charakterze przestępczym ze zleceniodawcami przemytniczego procederu. Za pośrednictwem osób ze środowiska pseudokibiców werbował tzw. kurierów, kierowców, którzy przewozili nielegalnych migrantów z pogranicza polsko-białoruskiego do Niemiec i Wielkiej Brytanii. Ustalono, iż głównymi zleceniodawcami procederu przestępczego były osoby pochodzenia arabskiego na stałe przebywające na terenie Europy Zachodniej.

Część rozpracowywanej grupy działała na terenie Polski i odpowiedzialna była przede wszystkim za organizowanie całego logistycznego, tj. za tłumaczenia, werbowanie osób, które w przestępczym procederze pełnią funkcję kurierów, za transporty cudzoziemców oraz za kwestie rozliczeń finansowych.

Grupa zarobiła minimum 400 000 złotych

Cudzoziemcy po przybyciu na Białoruś sami lub przy pomocy tzw. przewodników, za przyzwoleniem funkcjonariuszy służb granicznych Białorusi, nielegalnie przekraczali granicę polsko-białoruską. Następnie korzystając z komunikatorów internetowych, wysyłali do lidera grupy lokalizację miejsca, skąd byli odbierani przez pseudokibiców śląskich klubów piłkarskich, którzy wynajmowanymi autami przewozili cudzoziemców do Niemiec. Za swoje usługi członkowie grupy otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby. Ustalono, że grupa przestępcza otrzymywała za transport jednego cudzoziemca od 1 000 do 2 000 Euro - przy przerzucie jednego migranta do Niemiec oraz od 11 000 do 13 000 Euro za przerzut do Anglii. Z posiadanych informacji wynika, że rozpracowywana grupa w sumie zarobiła minimum 400 000 złotych.

Jak informuje straż graniczna, płatności były dokonywane w dużej mierze za pośrednictwem podziemnego systemu finansowego hawala. Pośrednicy czyli hawaladarzy mieszkający w Berlinie, dokonywali płatności kierowcom-kurierom dopiero po otrzymaniu dowodu realizacji zlecenia – np. zdjęcia migrantów po przybyciu do miejsca przeznaczenia.

film Zespół Prasowy KGSG


Specjalna grupa operacyjna

Funkcjonariusze straży granicznej działali w ramach powołanej w lutym 2022 r. przez Europol operacyjnej grupy zadaniowej (OTF) Flow. W jej skład wchodzili przedstawiciele służb z Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy i Polski. Ta specjalna grupa operacyjna została utworzona w celu wsparcia organów krajowych w zwalczaniu zwiększonej działalności w zakresie przemytu migrantów z Białorusi do UE.
Sprawa prowadzona była przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału SG oraz funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W czynnościach udział brali przedstawiciele Zarządu Operacyjno – Śledczego KGSG, którzy udzielali wsparcia w zakresie informatyki śledczej.
W działaniach przeprowadzonych 13 lipca udział wzięli również przedstawiciele European Migrant Smuggling Centre przy Europolu, którzy na bieżąco wykonywali sprawdzenia w bazach danych Europolu.


materiały foto i video: Straż Graniczna i Policja

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama