Jest to jedna z największych imprez nie tylko we Włodawie, ale również kraju. Ściągają na nią tłumy turystów z całej Polski, a nawet zza granicy. Szacuje się, że każdego roku w festiwalu tym uczestniczy nawet około 40 tys. ludzi. Przyjeżdżają też znani artyści polskiej sceny teatralnej i filmowej.
W tegorocznej edycji festiwalu udział wezmą m.in.: Renata Przemyk, zespół Kroke, Zohara, Arka Noego, Bornus Consort, Sound`n`Grace, Artur Barciś, Evgen Malinowsky, Kabaret pod Wyrwigroszem oraz Chór Oktoich. Tradycyjnie piątek poświęcony zostanie kulturze żydowskiej, sobota prawosławnej, zaś niedziela kulturze katolickiej.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku. Z niewielkimi przerwami impreza przetrwała do dziś. Stała się jednym z największych wydarzeń kulturalnych w kraju, łączącym przeszłość małego, kresowego miasteczka z teraźniejszością.
- Poprzez to wydarzenie nasze muzeum realizuje ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji wyznawców prawosławia, judaizmu, katolicyzmu i protestantyzmu. W tym czasie zacierają się wszelkie różnice. Trwa dialog, który łączy, fascynuje i inspiruje. Odbywają się koncerty, przedstawienia oraz wystawy, warsztaty, wykłady i spotkania teatralne. Trzy kultury to nie tylko historia. Jest to przede wszystkim szczególna atmosfera panującej we Włodawie tolerancji wyznaniowej i narodowej – tłumaczy dyrektor muzeum Anita Lewczuk vel Leoniuk.
Napisz komentarz
Komentarze