Już we wtorek (18 października) w godzinach 9-16 badania będą wykonywane w Żółkiewce-Osadzie. Mammobus stanie przy budynku urzędu gminy przy ul. Hetmana Żółkiewskiego 2. Panie, które zechcą skorzystać z oferty, mogą dzwonić pod numer telefonu: 58-666-2-444.
Mieszkanki gminy Żółkiewka, które nie zrobiły badań we wtorek, będą miały szansę wykonania mammografii trzy dni później, w piątek (21 października). Auto pracownia zaparkuje w tym samym miejscu, co poprzednio. Zainteresowane mogą się zgłaszać w godzinach 8-15. Rejestracja pod numerami: nr tel. 723 351 002, 723 351 003.
Mieszkanki Krasnegostawu mogą się zapisać na badania, dzwoniąc pod numer telefonu 58-666-2-444. Mammobus przyjedzie do nich w czwartek (20 października), a odjedzie następnego dnia. Pierwszego dnia prześwietlenia piersi będą wykonywane w godzinach od 9 do 16, a w piątek (21 października) w godz. 9-15. Miejscem postoju mobilnej pracowni będzie parking Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy ul. Sobieskiego 10.
W tym tygodniu badania będą mogły wykonać również mieszkanki gminy Urszulin w powiecie włodawskim. Mammobus przyjedzie do nich w czwartek (20 października). Zaparkuje przy budynku urzędu gminy (ul. Kwiatowa 35). Stać tam będzie w godzinach w godz. 13-16. Telefon do rejestracji: 583 257 602 lub 583 257 000
Na wizytę należy wziąć ze sobą dokument tożsamości i zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile była robiona. Lekarz będzie mógł je porównać z aktualnym wynikiem badania.
Przypominamy, że z prześwietlenia piersi w technice cyfrowej skorzystać mogą kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Badanie jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki) lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2.
Mammografia trwa jedynie kilka minut i pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie. W przypadku nieprawidłowego wyniku badania mammograficznego pacjentka zostanie skierowana do etapu pogłębionej diagnostyki, w ramach której lekarz może zlecić dodatkową mammografię, USG piersi, biopsję.
W większości krajów europejskich ponad 70 procent mieszkanek korzysta z oferowanych przez ich państwo przesiewowych badań mammograficznych. W Polsce ten odsetek sięga około 25 procent. To zbyt mało, aby spowodować zmniejszenie liczby zgonów na raka piersi.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze