Punktem wyjścia dla koncertu są wybrane teksty z dramatów Adama Mickiewicza - „Dziady część I” i „Dziady Część II” oraz zachowane przekazy etnograficzne na temat obrzędu Dziadów. Oprawa muzyczna to kompozycje zespołu Lautari oparte na motywach zaczerpniętych z muzyki tradycyjnej.
Podczas wydarzenia artyści odwołają się do zachowanych w kulturze ludowej pieśni i lamentów pogrzebowych. Sięgną po archaiczne elementy kultury tradycyjnej, adaptując je twórczo do współczesności. Koncert opowie jak ważna była akceptacja śmierci w tradycyjnej kulturze i jak silne były związki ze zmarłymi przodkami. Hołosinia, lament, egzorta, pieśń dziadowska, przenikać się będzie ze stylizowanym na ludowy obrzęd tekstem Mickiewiczowskiego dramatu, by wykreować nowy, aktualny rytuał.
- Doświadczenie artystów zapowiada fascynujące i ważkie duchowo oraz artystycznie widowisko. Zarówno Lautari, jak i Maniucha Bikont eksplorują muzyczne przestrzenie, łącząc muzykę tradycyjną z awangardowym i eksperymentalnym podejściem. Lira korbowa, kołatki i semantrony stworzą przestrzeń dźwiękową tradycyjnego rytuału, preparowany fortepian wraz ze skrzypcami i instrumentami dętymi odwołają się zarówno do klasycznej muzyki kameralnej, jak i współczesnych form muzyki improwizowanej. W warstwie narracyjnej Maniucha Bikont wcieli się w różne postaci dramatu, natomiast chór męski będzie wywoływał i komentował poszczególne sceny – zachęcają organizatorzy.
Lautari wystąpi w składzie: Maciej Filipczuk, Jacek Hałas i Michał Żak. Plastyczną oprawę koncertu opracowała Julia Hałas.
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Patronat medialny nad wydarzenie sprawuje Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton.
Koncert rozpoczyna się o godz. 19.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze