Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiat chełmski. Środki są, woda będzie się lała...

Znamy wyniki naboru wniosków, jaki prowadzony był ostatnio w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tym razem samorządy mogły starać się o środki na inwestycje związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Gdzie już wkrótce mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do usług związanych z wodą? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Powiat chełmski. Środki są, woda będzie się lała...
zdjęcie ilustracyjne

Autor: Pixabay

Odpowiednią uchwałę związaną z wypłatą środków zarząd województwa lubelskiego podjął tuż przed świętami, 20 grudnia. Na liście szczęśliwców znalazło się w sumie pięć samorządów (lub spółek), które będą mogły przeznaczyć otrzymane środki na zadania związane z rozbudową małej infrastruktury w ramach sieci wodociągowych lub kanalizacyjnych. Na terenie całego województwa lubelskiego środki otrzyma w sumie 49 jednostek samorządu terytorialnego.

Za niewątpliwy sukces można uznać fakt, że na pierwszym miejscu na liście beneficjentów znalazła się gmina Rejowiec Fabryczny. W całym postępowaniu uzyskała w sumie 24 punkty i pozyskała środki w wysokości ok. 900 tys. złotych. Nie jest to najwyższa kwota dofinansowania, ale w ocenie wniosku duża rolę odgrywał fakt, czy dany samorząd już wcześniej rozbudowywał swoją infrastrukturę wodną i kanalizacyjną. Wysiłek gminy w minionych latach opłacił się.

- W ramach ostatniego naboru składaliśmy w sumie wnioski na dwa zadania – modernizację ujęć wody w Wólce Kańskiej oraz wspólny wniosek na modernizację ujęć w Pawłowie i Lisznie. Środki finansowe są nam potrzebne po to, aby zwiększyć wydajność ujęć. Z problemem spadku ciśnienia, zwłaszcza w okresie letnim, zmagamy się na ujęciu w Wólce Kańskiej. Poza tym zależy nam na wprowadzaniu rozwiązań, które pozwoliłyby zaoszczędzić pobór wody. Dodatkowo wszystkie ujęcia wody w gminie zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, co sprawi, że wszystkie urządzenia będą mogły pracować w sposób bardzo oszczędny – wyjaśnia wójt Zdzisław Krupa.

Jak zaznacza włodarz gminy, woda pobierana na ujęciu w Wólce charakteryzuje się zwiększonymi stężeniami żelaza i manganu. Do tej pory nie zaobserwowano przekroczenia dopuszczalnych norm, ale warto podjąć w tym zakresie działania prewencyjne.

- W ramach otrzymanych środków chcemy to ujęcie wyposażyć w odpowiednie urządzenia uzdatniające, które pozwolą obniżyć stężenia tych pierwiastków. Sądzę, że nasz wniosek zyskał tak wysoką punktację właśnie ze względu na to, że zajmiemy się jednocześnie kilkoma elementami, a więc montażem instalacji fotowoltaicznej, zespołem urządzeń do uzdatniania wody oraz wprowadzeniem rozwiązań, które pozwolą z jednej strony wprowadzić oszczędności, a z drugiej strony zapewnić odbiorcom właściwe ciśnienie wody w instalacji – mówi wójt Krupa. - Jeśli istotnie udałoby się nam wprowadzić zakładane rozwiązania w 2023 roku, to można powiedzieć, że wszystkie prace związane z unowocześnieniem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy mielibyśmy już za sobą, poza doraźnymi remontami związanymi z rozbudową sieci wodociągowej – dodaje.

W gminie Ruda-Huta odpowiedni wniosek składały władze gminnej spółki komunalnej, czyli Zakładu Usług Komunalnych sp. z o.o. Na planowane prace podmiot otrzymał ok. 3 mln złotych.

- We wniosku naszej spółki znalazło się zadanie związane z modernizacją ujęcia wody w Rudzie-Hucie. Chcemy zamontować na tym ujęciu nowoczesne urządzenia, ale również częściowo wyremontować sam budynek hydroforni, który wymaga pilnej interwencji. W ramach przewidzianych prac wymienimy niektóre fragmenty kanalizacji. Ponadto przy świetlicy w Rudce powstanie lokalna, niewielka oczyszczalnia ścieków. Cieszymy się na pewno tym, że nasz wniosek został dosyć wysoko oceniony. W ramach programu możemy pozyskać praktycznie 100% środków potrzebnych do sfinansowania zadania, ale pełną wiedzę na temat kosztów będziemy posiadali po rozstrzygnięciu przetargów – wyjaśnia wójt Kazimierz Smal.

Podstawowym celem, jaki stawiają przed sobą sami wnioskujący, jest zapewnienie wszystkim odbiorcom wody o odpowiednich parametrach i w ramach sprawnego, działającego systemu urządzeń. Wójt Smal podkreśla, że działające ujęcie liczy ok. 30 lat i w związku z tym postanowiono wykorzystać nadarzającą się okazję i pozyskać środki potrzebne na jego gruntowną modernizację.

Poważne plany inwestycyjne ma również wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski. Pula środków, jaką udało się pozyskać na planowane prace, opiewa na ok. 1,8 mln złotych.

- Cóż, chcemy kontynuować prace związane z kanalizacją. Przede wszystkim w Białopolu, w rejonie ulicy Polnej, gdzie funkcjonuje Spółdzielnia Usług Rolniczych, stacja diagnostyczna oraz osiedle domków jednorodzinnych. Długość sieci można obliczać tam, łącznie z przyłączami, na ok. 800 metrów. Na liście naszych zadań znalazła się również budowa odpowiedniej stacji podwyższającej ciśnienie. Taki odcinek, gdzie ciśnienie jest bardzo słabe, znajduje się w Raciborowicach Kolonii, zatem montaż tego typu urządzenia jest tam konieczny. Trzecim dużym zadaniem jest budowa małej oczyszczalni ścieków przy świetlicy w Strzelcach. Do naszych stałych zadań inwestycyjnych należy również ochrona cieku wodnego Wełnianka i związana z tym budowa kanalizacji – informuje wójt Maruszewski. - Sądzę, że ogłoszenie przetargów na wyłonienie wykonawców będzie możliwe w 2023 roku, zadania zrealizować musimy do 2024 roku – dodaje.

Z dużym powodzeniem do programu aplikowała gmina Leśniowice. Jak podkreśla wójt Joanna Jabłońska, kwota niemal 5 mln złotych jest dla samorządu szczególne ważna, bowiem gmina Leśniowice w obszarze gospodarki wodno-ściekowej posiada niestety wiele zaniedbań.

- Podstawowym zadaniem, jakie zrealizujemy, będzie budowa hybrydowej, hydrofitowej oczyszczalni ścieków. Zadanie zostanie zrealizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że oferent, który zwycięży w postępowaniu, będzie odpowiedzialny również za zapewnienie dokumentacji projektowej. Oprócz oczyszczalni powstanie również kanalizacja w Leśniowicach Kolonii oraz samych Leśniowicach. Przebudowany zostanie również odcinek sieci wodociągowej. Inwestycja ma przede wszystkim zminimalizować negatywny wpływ gospodarki ściekami na wody powierzchniowe na terenie naszej gminy. Największe korzyści osiągną oczywiście sami mieszkańcy – wyjaśnia wójt Jabłońska.

Znaczne środki w wysokości ok. 3,2 pozyskała na swoje zadania gmina Sawin. Dzięki tej kwocie możliwa będzie budowa sieci wodociągowej, wraz z potrzebnymi przyłączami, w Bachusie, Sawinie i Chutczu.

- W sumie planujemy wykonać ok. 11 km sieci.  Planowany termin rozpoczęcia prac to II połowa 2023 roku - wyjaśnia włodarz gminy Sawin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkanka gminy Dorohusk 05.01.2023 12:43
Szkoda że gmina Dorohusk nie otrzymała środków na budowę oczyszczalni ścieków.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama