Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie 1 października od roku 1975, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.
Koncert, na który zaprasza chełmska szkoła muzyczna 6 października, z pewnością przejdzie do historii. Na pewno spodoba się uczniom, bo w rolach głównych wystąpią.... pedagodzy, którzy na co dzień uczą gry na instrumentach i nie tylko. Podczas koncertu usłyszymy: Natalię Skipor (mezzosopran), Artura Figiela (klarnet), Magdalenę Maciąg (skrzypce) i Agnieszkę Schulz-Brzyską (fortepian).
Natalia Skipor ukończyła studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Katarzyny Oleś-Blachy oraz dr hab. Małgorzaty Ratajczak. Jest także absolwentką studiów muzykologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem Jana Pawła II. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas wielu kursów mistrzowskich, z których wymienić warto kursy Małgorzaty Walewskiej, prof. Doris Cross (Dziekana Wydziału Wokalnego i Operowego Yale School of Music),Mariusza Kwietnia, prof. Ryszarda Karczykowskiego. Od czasu studiów wielokrotnie występowała wraz z Chórem KUL zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej debiut solowy odbył się na deskach Opery Krakowskiej partią Niclausse`a z opery Opowieści Hoffmanna J. Offenbacha w dziele scenicznym Opera bez Ograniczeń. Od 2009 r. współpracuje z Filharmonią im. H. Wieniawskiego w Lublinie, gdzie wystąpiła w licznych koncertach i festiwalach muzyki oratoryjnej, patriotycznej, słowiańskiej i religijnej. Na co dzień współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie. W chełmskiej szkole muzycznej pracuje od 2009 r., gdzie wykłada przedmioty teoretyczne.
Artur Figielpracuje w PSM w Chełmie, a także w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Pochodzi z Puław. W Chełmie zatrudniony od 2005 roku. Magdalena Maciąg ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie skrzypiec światowej sławy prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Rozwijała swoje umiejętności biorąc udział w licznych kursach międzynarodowych. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Chinach, Japonii i Niemczech. Z chełmską szkołą muzyczną związana jest od 2012 r.
Agnieszka Schulz-Brzyska ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof.Kazimierza Gierżoda oraz kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Miała okazję m.in. doskonalić swoją interpretację utworów Witolda Lutosławskiego pod okiem samego Mistrza. Ma na koncie liczne występy z lubelskimi zespołami kameralnymi. Jej repertuar obejmuje utwory solowe i kameralne od baroku po muzykę współczesną.
Występ "Puł rzartem, puł serjo" już w najbliższy czwartek, 6 października, w sali koncertowej szkoły muzycznej przy ul. Lubelskiej. Początek o godz.16. Wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze