Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklamabaner reklamowy

Zbiórka na zabytkowe nagrobki

Już po raz 24. 1 listopada odbędzie się w Chełmie zbiórka na renowację zabytkowych nagrobków. To w dużej mierze od nas zależy, jak wyglądać będzie kiedyś najstarsza część cmentarza przy ul. Lwowskiej.
Zbiórka na zabytkowe nagrobki

W tym roku kwesta planowana jest w godz. od 9 do 15. Kwestujących z puszkami będzie można spotkać na obydwu chełmskich nekropoliach.

- Datki będziemy zbierać na cmentarzu przy ul. Lwowskiej. Mamy wstępnie obiecaną też pomoc pani poseł Beaty Mazurek, która co roku organizuje kwestę na cmentarzu komunalnym. Zbiórka na Mościckiego odbywać się będzie prawdopodobnie w tych samych godzinach - informuje Paweł Wira, prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Jak co roku w gronie kwestujących znajdą się uczniowie z I LO oraz chełmskie VIP-y. Na pewno nie zabraknie pracowników delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Muzeum Ziemi Chełmskiej, a także urzędników i sympatyków Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć nas podczas akcji i wspólnie z nami kwestować, zapraszamy w pobliże tzw. białej kaplicy - zachęca Paweł Wira.

W ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać ok. 8 tys. 200 zł. Dzięki hojności odwiedzających chełmskie cmentarze zakończono renowacje dwóch zabytkowych nagrobków.

Pierwszy z nich pochodzi z 1846 r. - Jest to nagrobek Sergieja Budajewa. Do niedawna myśleliśmy, że nazwisko to brzmi Bugajew, ale podczas prac konserwatorskich okazało się jednak, że źle odczytywaliśmy jedną z liter - wyjaśnia prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Odnowienie nagrobka Budajewa to łącznie z pracami budowlanymi, wydobyciem z ziemi i wykonaniem fundamentu koszt ponad 18 tys. zł. Na tym nie koniec.

- Pomnik został pokryty niewidoczną warstwą ochronną. Tak naprawdę dopiero po zimie będziemy wiedzieli, jak takie rozwiązanie się sprawdziło. Dzięki temu gołym okiem widać na nagrobku różnice w fakturze czy kolorze, ale przede wszystkim upływ czasu - tłumaczy Wira.

Kolejny nagrobek, który wreszcie udało się odnowić, pochodzi z 1883 r. Jest to miejsce pochówku Pelagii Wiktorii Pruszyńskiej.

Cmentarz przy ul. Lwowskiej pochodzi z 1802 r. Jest to część zlokalizowana w pobliżu tzw. białej kaplicy. Na renowacje czeka naprawdę dużo zabytkowych pomników.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Wyrzucanie pieniędzy w błoto, to tak jak z nowym peronem na Chełm Miasto.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 10:37Źródło komentarza: Chełm. Nowe latarnie już na placu! A co ze starymi?Autor komentarza: SuwerenTreść komentarza: Gratulacje dla obydwu młodych dziewcząt. Szkoda tylko, że tak mało napisano o tej, która zajęła pierwsze miejsce - o Julii (chyba nie ma aż tak przebojowych rodziców...). Gratulacje dla obydwu uzdolnionych i ambitnych dziewcząt !!!Data dodania komentarza: 27.09.2024, 09:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Dziewczyny z Pijanego Oxera idą jak burza. Właśnie sięgnęły po kolejne lauryAutor komentarza: EdTreść komentarza: Niezwykle mocne i emocjonalne świadectwo z Francji! To się czesto nie zdarza : francuski lekarz-chirurg opowiada o swym uzdrowieniu które uważa za cudowne a którego doznał w kościele w Paryżu, patrz: https://www.salon24.pl/u/edalward/1401149,potega-prawdziwej-wiary W streszczeniu : zachorował on na złośliwego raka (chłoniak płaszczowy) z którego owszem, wyleczono go, chemioterapią i przeszczepem szpiku kostnego. Ale nie do końca – bo pozostała istotna dolegliwość : jego palce szybko sztywniały i drętwiały gdy nakładał rękawiczki medyczne co sprawiało, że nie mogł już pracować jako chirurg. I to z niej został on niespodziewanie i niezwykle uleczony. Myślę, że warto by te wyjątkowe świadectwo było bardziej znane…Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:44Źródło komentarza: Cudowne uzdrowienie w chełmskim sanktuariumAutor komentarza: TomcioTreść komentarza: Zrobic jakies spowalniacze od strony podporządkowanej, to co teraz jest to faktycznie aż prosi się o wypadki.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 11:35Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI! Zderzenie dwóch aut na skrzyżowaniu w Rudzie-HucieAutor komentarza: tutejszyTreść komentarza: Rondo z dużą betonową wyspą, żeby nie można było przejechać na pełnym gazie.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 11:32Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI! Zderzenie dwóch aut na skrzyżowaniu w Rudzie-Hucie
Reklama
Reklama
Reklama