- Przyświeca jej hasło „Oddając krew, dajesz kolejną szansę" – mówi Jakub Kursa, słuchacz kierunku technik sterylizacji medycznej, a jednocześnie inicjator akcji. - Krew pozyskana podczas tego wydarzenia przeznaczona ma być dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych z województwa lubelskiego.
Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zaparkuje przed szkołą w środę, 8 marca. Rejestracja dawców rozpocznie się o godzinie 9. Zakończenie akcji planowane jest o godzinie 13.
- Zaproszenie do udziału w niej skierowaliśmy do służb mundurowych między innymi strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów, a także do szkół z terenu miasta – dodaje Kursa.
Mile widziani będą również mieszkańcy Chełma, którzy zechcą podzielić się swoją krwią z rannymi w wypadkach komunikacyjnych.
Koordynatorem akcji poboru krwi w jest Jadwigą Woźniak, kierownik szkolenia praktycznego w SP-MSZ. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie. Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton to patroni medialni.
W ubiegłym roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 799 wypadków drogowych, w których zginęło 122 osoby, a 828 zostało rannych. W tym roku, do 13 lutego, odnotowano już 85 wypadków. 16 osób poniosło w nich śmierć, a ponad 100 zostało rannych. Wielu tym, którzy przeżyli, potrzebna była operacja ratująca życie, a przede wszystkim krew. |
Krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, ważąca ponad 50 kg. Tylko wówczas oddawanie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego organizmu lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, kandydat na dawcę jest zawsze kwalifikowany przez lekarza, którego zdanie jest decydujące. Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, a przed wyjściem z domu zjeść lekki posiłek. Warto też być wypoczętym, a dzień przed oddaniem krwi wypić ok. 2 l płynów: soków, wody mineralnej.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze