24 lutego 2022 roku. Ten dzień zapisał się w pamięci nie tylko Ukraińców, ale i całego świata. Dziś mija rok od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę. Od początku wojny WOT w całej Polsce udzielały pomocy i wsparcia uchodźcom, którzy przyjeżdżali do nas, żeby znaleźć schronienie. W Chełmie 19 Nadbużańska Brygada Obrona Terytorialna skupiła się na działaniach w punkcie recepcyjnym utworzonym na bazie na dworca PKP w Chełmie.
Przez cały rok Terytorialsi pomogli ponad 2,5 mln uchodźcom. Przetransportowali blisko 1600 ton materiałów, które były i nadal są niezbędne do udzielenia pomocy Ukraińcom.
- Kluczowa dla skutecznego włączenia się żołnierzy WOT do operacji wsparcia samorządów i służb była ich obecność w rejonach pojawienia się kryzysu. Żołnierze z województwa podkarpackiego i lubelskiego byli pierwszymi, którzy włączyli się w pomoc dla fali uchodźców wojennych z Ukrainy - głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Dodatkowo różnorodność zawodów, specjalizacji i umiejętności żołnierzy-ochotników pozwoliła właściwie przygotować specjalne grupy wydzielane z WOT do udzielania pomocy - podkreśla dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. Maciej Klisz.
Działania Terytorialsów w ramach operacji "NIEZAWODNA POMOC" skupiały się głównie na wsparciu organów publicznej administracji, społecznych organizacji czy innych podmiotów, które podejmowały zadania, wiążące się z czasowym zakwaterowaniem, relokacją oraz opieką i integracją uchodźców. Mieli za zadanie utrzymać ciągłość funkcjonowania systemu relokacji Ukraińców w całej Polsce. Byli też odpowiedzialni za przygotowanie i funkcjonowanie miejsc czasowego zakwaterowania uchodźców. Dbali również o ich proces integracyjny z polskim społeczeństwem.
W operację zaangażowanych było 1,5 tys. żołnierzy WOT i 70 jednostek sprzętu. Wspierali 35 recepcyjnych punktów. W kwietniu w akcję włączyli się też żołnierze Kanadyjskich Sił Zbrojnych (CAF). Pomagali oni m.in. na punktach recepcyjnych.
- Żołnierze w oliwkowych beretach są obecni wszędzie tam, gdzie zagrożone jest bezpieczeństwo społeczeństwa, niezależnie od tego czy jest to epidemia, klęska żywiołowa czy fala uchodźców z ogarniętego wojną kraju sąsiada. Projektowane zdolności WOT stopniowo zwiększają odporność państwa na kryzysy oraz powszechną gotowość obronną państwa - podsumował Klisz.
Czytaj także:
- Chełm: Niszczenie przyrody czy ochrona ludzi? Wycinka drzew na Wojsławickiej [ZDJĘCIA]
- Chełm: "Dajmy trochę światła i nadziei" - warsztaty robienia świec okopowych dla Ukrainy.
- Chełm: Młodzieżowa Rada Miasta powołała komisje i wybrała przewodniczących
- Chełm: Internaty do likwidacji? Szkoły mówią stanowcze "NIE"! [AKTUALIZACJA]
Napisz komentarz
Komentarze