O renomie turnieju lirycznego świadczyć może choćby ilość prac, które nadesłano z całej Polski. Łącznie jury konkursowe w składzie: Jan Henryk Cichosz, Urszula Gierszon i Rafał Kasprzak oceniło 580 utworów poetyckich.
– Gościem specjalnym finału był Wojciech Bonowicz, felietonista m.in. Tygodnika Powszechnego i miesięcznika Znak. W czasie swojej blisko godzinnego wystąpienia zatytułowanego „Pisz, jeśli już koniecznie musisz, ale nie wcześniej” opowiadał o poezji i literaturze. Prelegent przywołał także postaci patrona konkursu – Mariusza Kargula i Anny Kamieńskiej, również związanej z Krasnymstawem. Zebrani mieli także okazję wysłuchać wierszy Bonowicza w interpretacji Patrycji Stojańskiej – powiedział nam dyrektor KDK Damian Kozyrski.
Następnie jury konkursowe przedstawiły wyniki zmagań poetyckich. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych – młodzieży i dorosłych. Oceniano zaś treść utworów, ich przesłanie; a także zastosowane język, zasób słownictwa; styl, forma; walory wypowiedzi poetyckiej (środki wyrazu). Laureatami Konkursu w jego tegorocznej edycji zostali:
W Kategorii młodzieży:
- I nagroda – Karolina Majorowska z Warszawy,
- II nagroda – Anna Wojno z Kobyłki,
- III nagroda – Nadia Pacocha ze Szczecina.
W Kategorii dorosłyych
- I nagroda – Luiza Wilczyńska z Łodzi,
- II nagroda – Anna Piliszewska z Wieliczki,,
- III nagroda – Michał Głaszczka z Warszawy,
- Wyróżnienie otrzymał zaś Bogdan Nowicki ze Świętochłowic.
Zwyciężczyni z Łodzi, tryumfująca w konkursie skierowanym do dorosłych stawiła się osobiście na konkursie. Odebrała nagrody, dyplomy i okolicznościowe serce z piernika, a także zinterpretowała nadesłane przez siebie, zwycięskie utwory.
Członkowie komisji konkursowej pogratulowali laureatom i wszystkim uczestnikom oraz podziękowali organizatorom za kontynuację tak ważnego wydarzenia, które podobnie jak jego patron – Mariusz Kargul – propaguje ponadczasowe ideały i wartości humanistyczne. Przestrzegli także adeptów poezji przed kradzieżą własności intelektualnej, podając za przykład to, że w niektórych tekstach były całe wersy zaczerpnięte z literatury lub znanych piosenek, których autorzy nie oznaczyli cudzysłowem lub odwołaniem do źródła, tym samym zmieniając ich znaczenie z odwołania do innych treści na zwykły plagiat.
Czytaj także:
- Senne marzenia seniorów
- Chełm: Podsumowanie konkursu fotograficznego „Języki Obce Oknem na Świat” [ZDJĘCIA]
- Upragniona świetlica wiejska w Maszowie rośnie jak na drożdżach
- Powiat krasnostawski. Wpadka za jazdę z „turbonapędem”. Zaliczył ją dwa razy w pół godziny
- Krasnystaw. Dyrektorzy Jedynki, Czwórki i Piątki wybrani
Napisz komentarz
Komentarze