Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklamabaner reklamowy

Bez podatku i legalnie

- Nareszcie może być normalnie. Rolnik może coś wyprodukować, przetworzyć to i sprzedać w dobrej cenie. W dodatku nie musi zakładać działalności gospodarczej - mówi gospodarz z powiatu chełmskiego.
Bez podatku i legalnie

Najsmaczniejsze i najzdrowsze przetwory powstają w zaciszu domowych kuchni. Oleje rzepakowe najcenniejsze są, gdy tłoczy się je w zwykłych prasach. Cała ta zdrowa i pyszna produkcja rolnicza może być sprzedawana legalnie i bez podatku.

Domowa produkcja nie wymaga reklamy

Ktoś spróbuje, poleca innym. Smakołyki rozchodzą się jak świeże bułeczki. Jeszcze przed rokiem gospodynie sprzedające na targowiskach jaja i mięso drżały przed kontrolą. Dziś wystarczy, że zgłoszą sprzedaż bezpośrednią lub rolniczy handel detaliczny, spełnią kilka wymogów i mogą legalnie zarabiać.

- Dżemów nie robi się przy okazji gotowania ziemniaków. Trzeba jednak zachować pewne standardy. Wyznaczyć sobie jeden lub dwa dni na produkcję, wysprzątać kuchnię - mówi Bożena Deniszczuk, która wraz z rodziną prowadzi sprzedaż przetworzonych produktów roślinnych. Główny nadzór nad jej kuchnią ma sanepid. Gospodyni musiała wyrobić sobie książeczkę zdrowia. Obowiązkowe jest prowadzenie książeczki przychodów i rozchodów, ponieważ rolnik jest zwolniony z opodatkowania przychodów do kwoty 20 tys. zł.

Czy jednak wszyscy rolnicy zarabiający na sprzedaży przestrzegają tych obowiązków? A jeśli nie, to kto i jak udowodni im, że przekroczyli dozwolony bez opodatkowania próg przychodów?

Czym można handlować?

W ramach rolniczego handlu detalicznego producenci mogą oferować surowce pochodzenia roślinnego,np. zboża, warzywa, owoce, zioła, i zwierzęcego - surowe mleko, śmietanę, jaja i miód. Legalne stają się również oleje, chleby, dżemy, soki, przetwory z owoców, warzyw grzybów, zboża. Bez problemu w miejscu wyznaczonym do handlu kupić można domowe pierogi, kopytka, kluski śląskie, knedle z owocami, placki i inne produkty.

Możliwe jest również sprzedawanie i przetwarzanie żywności pochodzenia zwierzęcego - rozbiór, krojenie i mielenie mięsa, a także produkcja produktów, mięsnych, mlecznych, rybnych, jajecznych. Mają one limity dopuszczalnej sprzedaży. Na przykład, nie wolno rolnikowi sprzedać więcej niż tysiąc litrów oleju i 1400 produktów mięsnych. Nadzór nad produkcją mięsną ma w takim przypadku ma Powiatowy Lekarz Weterynarii i sanepid.

W ramach sprzedaży bezpośredniej można oferować klientom nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. miody, jaja, ryby i drób.

Gdzie produkcja, gdzie sprzedaż?

Najważniejszym kontrolerem jakości jest klient. Przepisy rolnikom narzucają jedynie zachowanie przy produkcji podstawowych zasad higieny. Można więc gotować we własnej kuchni. Etykiety wystarczy wykonać ręcznie, wpisując tam nazwę produktu, skład, nazwę i adres oraz wagę.

Sprzedaż żywności wyprodukowanej w gospodarstwie może odbywać się w miejscu wytworzenia oraz na wystawach, festynach i targach, kiermaszach. Ważne jest, że ma się obywać bez pośredników - produkt trafia wprost od rolnika do konsumenta.

Są pierwsze jaskółki

Przepisy dotyczące handlu bezpośredniego obowiązują od początku tego roku. Nie od razu i  nie wszyscy do tej formy sprzedaży są przekonani.

- Od lat kupuję olej rzepakowy od tej samej kobiety. Nigdy nie rejestrowała działalności i pewnie już teraz nie jest w wieku, żeby biegać po urzędach - mówi jedna z mieszkanek Chełma.

- Więcej jest osób pytających o zasady, niż decydujących się - mówi Grażyna Rejter, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie.

W chełmskim sanepidzie działalność związaną ze sprzedażą produktów pochodzenia roślinnego najczęściej zgłaszają osoby prowadzące handel na targowiskach. Pod Inspekcję Weterynaryjną podlega najwięcej pszczelarzy.

- W ramach sprzedaży bezpośredniej mamy zarejestrowane głównie pasieki - informuje Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie.

Główny Inspektorat Weterynarii Prowadzi oficjalne rejestry osób prowadzących sprzedaż bezpośrednią i zajmujących się rolniczym handlem bezpośrednim. W powiecie chełmskim jest ok. 50 osób sprzedających nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego - na liście głównie są osoby produkujące miody, drób i ryby. Rolniczy handel detaliczny, oferujący produkty mięsne, prowadzi tylko jedno gospodarstwo w Czułczycach Kolonii.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: szok! do eNtej!Treść komentarza: Tylko czemu zamiast prawidłowo oznakować wszystkie przejazdy, robi się pokazówy na tych źle oznakowanych i do tego wali mandatami? I to niby w imię prawa? Wschodnia Polska jeszcze się z czarnków nie otrzepała?Data dodania komentarza: 27.09.2024, 10:57Źródło komentarza: Krasnystaw. Kontrole policji na przejazdach kolejowych po tragicznym wypadku [FILM]Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Wyrzucanie pieniędzy w błoto, to tak jak z nowym peronem na Chełm Miasto.Data dodania komentarza: 27.09.2024, 10:37Źródło komentarza: Chełm. Nowe latarnie już na placu! A co ze starymi?Autor komentarza: SuwerenTreść komentarza: Gratulacje dla obydwu młodych dziewcząt. Szkoda tylko, że tak mało napisano o tej, która zajęła pierwsze miejsce - o Julii (chyba nie ma aż tak przebojowych rodziców...). Gratulacje dla obydwu uzdolnionych i ambitnych dziewcząt !!!Data dodania komentarza: 27.09.2024, 09:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Dziewczyny z Pijanego Oxera idą jak burza. Właśnie sięgnęły po kolejne lauryAutor komentarza: EdTreść komentarza: Niezwykle mocne i emocjonalne świadectwo z Francji! To się czesto nie zdarza : francuski lekarz-chirurg opowiada o swym uzdrowieniu które uważa za cudowne a którego doznał w kościele w Paryżu, patrz: https://www.salon24.pl/u/edalward/1401149,potega-prawdziwej-wiary W streszczeniu : zachorował on na złośliwego raka (chłoniak płaszczowy) z którego owszem, wyleczono go, chemioterapią i przeszczepem szpiku kostnego. Ale nie do końca – bo pozostała istotna dolegliwość : jego palce szybko sztywniały i drętwiały gdy nakładał rękawiczki medyczne co sprawiało, że nie mogł już pracować jako chirurg. I to z niej został on niespodziewanie i niezwykle uleczony. Myślę, że warto by te wyjątkowe świadectwo było bardziej znane…Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:44Źródło komentarza: Cudowne uzdrowienie w chełmskim sanktuariumAutor komentarza: TomcioTreść komentarza: Zrobic jakies spowalniacze od strony podporządkowanej, to co teraz jest to faktycznie aż prosi się o wypadki.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 11:35Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI! Zderzenie dwóch aut na skrzyżowaniu w Rudzie-Hucie
Reklama
Reklama
Reklama