Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm. Czy w szkołach średnich nie zabraknie miejsc dla ósmoklasistów?

Przed ósmoklasistami „prawdziwy” egzamin i walka o najlepsze szkoły średnie. Znowu nie będzie łatwo, bo spotka się 1,5 rocznika. Czy w Chełmie może zabraknąć miejsc?
Chełm. Czy w szkołach średnich nie zabraknie miejsc dla ósmoklasistów?

Autor: iStock

Niełatwa rekrutacja

W tym roku w liceach i technikach znowu pojawi się większa grupa uczniów, bo 1,5 rocznika. Oznacza to, że kolejnych uczniów czeka niełatwa rekrutacja, bo trudniej będzie się dostać do wymarzonej szkoły średniej. Dlatego wiele miast przygotowuje dla nich dodatkowe miejsca. 

Ta kumulacja to efekt tego, że o miejsce w szkołach średnich będą się teraz ubiegali uczniowie z rocznika 2009, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat. Dojdzie także pół rocznika 2008 , czyli dzieci, które poszły do szkoły jeszcze jako 7-latki.

W urzędzie miasta zapewniono nas, że w naszym mieście miejsc nie zabraknie. 

- W klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Chełm, na rok szkolny 2023/2024 planujemy 1500 miejsc. Przewidziana liczba miejsc jest wystarczająca dla uczniów kończących klasy ósme w roku szkolnym 2022/2023 - przekazał nam Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta Chełma.

Progi do szkół średnich w Chełmie

Przypominamy, że tegoroczne progi do szkół średnich w naszym mieście są podobne do zeszłorocznych. W przypadku liceów nie uległy w ogóle zmianie. W I i II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie niezbędne minimum wynosi 135 pkt. Wybierając się do III Liceum Ogólnokształcącego w ZSEiM i IV Liceum Ogólnokształcącego uczniowie muszą zdobyć co najmniej 130 pkt. 

Zespół Szkół Technicznych progi punktowe ma uzależnione od profilu klasy. Wygląda to następująco: klasy technik-programista i technik-informatyk - co najmniej 125 pkt. Na profil technika mechanika - 90 pkt., zaś na inne kierunki - minimum 100 pkt.

100 punktów to również minimum punktowe w technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. 

90 pkt wystarczy mieć w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych.

Początek: połowa maja

Główny egzamin ósmoklasiści będą zdawali od 23 do 25 maja: 23 maja – język polski, 24 maja – matematykę, 25 maja – język obcy nowożytny. 

Już w połowie maja rozpocznie się nabór do szkół średnich. Ósmoklasiści będą mogli składać wnioski o przyjęcie z wymaganymi dokumentami. Od 23 czerwca do 12 lipca będzie można uzupełnić złożone wcześniej dokumenty i dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. 

Listy uczniów przyjętych do wybranych szkół średnich poznamy 19 lipca.

Od 20 do 26 lipca uczniowie będą musieli potwierdzić wybór szkoły i dostarczyć oryginał świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (chyba że złożyli już wcześniej). 27 lipca poznamy oficjalne listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a 28 lipca dowiemy się, gdzie i w jakich szkołach średnich są jeszcze wolne miejsca.

 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jadwiga 07.04.2023 23:02
Za parę lat dzietność zmaleje w Chełmie do zera i szkoły w przyszłości będą ZAMYKANE.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama