Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Krasnystaw/Włodawa. UKE ściga za wzmacniacz sygnału GSM. Sypią się grzywny

O tym, co grozi za instalowanie wzmacniaczy zasięgu komórkowego tzw. repeaterów, przekonali już m.in. mieszkańcy powiatów krasnostawskiego i włodawskiego.
Krasnystaw/Włodawa. UKE ściga za wzmacniacz sygnału GSM. Sypią się grzywny

Autor: JESHOOTS-com

Źródło: Pixabay

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi obecnie akcję informacyjną na temat instalowania tzw. repeaterów, czyli wzmacniaczy zasięgu sieci GSM. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ich używanie, bez umowy podpisanej z operatorem telefonii komórkowej, jest nielegalne.

Sklepy internetowe coraz częściej ostrzegają o tym, że samodzielna instalacja takich urządzeń jest w świetle prawa zabroniona. 

UKE sprawdza sygnał 

Pracownicy UKE na bieżąco sprawdzają informacje od operatorów telefonii komórkowej dotyczące wykrycia braku zasięgu. Zgłoszeń jest wiele. Nawet kilka tysięcy rocznie. Występują równomiernie na terenie całej Polski.

- Nasze ekipy codziennie jeżdżą i analizują te zakłócenia, najczęściej wynikają one z używania niedozwolonych prawnie tzw. repeaterów (wzmacniaczy) przez użytkowników - mówi rzecznik UKE Witold Tomaszewski.

I dodaje, że na terenie powiatów włodawskiego i krasnostawskiego również rejestrowano zgłoszenia zakłóceń. W ciągu ostatnich trzech lat udokumentowano 11 przypadków użycia repeaterów w powiecie krasnostawskim i 9 w powiecie włodawskim.

Policja potwierdza 

Sytuację potwierdza także policja, która zwykle jest wzywana w sytuacji wykrycia nielegalnego urządzenia. 

- Ostatnie zgłoszenie miało miejsce w ubiegłym roku. Urządzenie było podłączone na terenie jednej z posesji w powiecie włodawskim. W tym miejscu przeprowadzono przeszukanie przy udziale mundurowych. Skierowano wniosek do sądu rejonowego, który orzekł grzywnę - informuje aspirant sztabowa Kinga Zamojska-Prystupa z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

Policja w powiecie krasnostawskim również brała udział w podobnych działaniach.

- W 2022 r. prowadziliśmy trzy sprawy, które zakończyły się wnioskiem o ukaranie do sądu - informuje podkomisarz Jolanta Babicz z KPP w Krasnymstawie

Podkreśla również, że samodzielne instalowanie repeaterów jest niezgodne z art. 208 prawa telekomunikacyjnego. W myśl tego artykułu czyn podlega karze grzywny do 1000 zł lub w przypadku działania w sposób uporczywy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Warto zaznaczyć, że sytuacja nie dotyczy wzmacniaczy sygnału wi-fi. Ich stosowanie jest w pełni legalne.

Pomagasz sobie, szkodzisz innym

Jak zauważa rzecznik UKE, poprawa jakości sygnału w jednym domu najczęściej kończy się tym, że sygnał u sąsiadów zostaje zakłócony lub zanika. Problem może dotyczyć nawet obszaru w zasięgu do 20 km.

Działanie repeatera, z pozoru niegroźne, może powodować tragiczne skutki. W końcu brak sygnału w okolicznych domach, uniemożliwia wykonywanie m.in. połączeń na numery alarmowe.

Nie mam zasięgu co robić?

Problemy z zasięgiem mogą mieć różne podłoże - od przeciążenia sieci po awarię. Jeśli zauważamy okresowe pogorszenie siły sygnału, należy zgłosić to operatorowi.

Firmy w miarę możliwości starają się modernizować infrastrukturę komunikacyjną oraz naprawiać zaistniałe problemy. Informują także Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przeprowadza terenowe kontrole w miejscach zgłoszeń.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama