"Rowerowy Maj" to kampania zainicjowana przez miasto Gdańsk w 2014 roku. W tym roku odbędzie się jej dziewiąta edycja. Poprzednia odbyła się w 46 polskich miastach i gminach, w tym zarówno w największych aglomeracjach, miastach średniej i małej wielkości, jak i w gminach wiejskich.
W tym roku "Rowerowy Maj" zawitał też do nadbużańskiego miasteczka.
- Do akcji dołączyli właśnie uczniowie z Włodawy, a konkretnie ze szkół podstawowych nr 2 i 3, którzy w ramach kampanii, przez cały miesiąc, będą dojeżdżać do szkół rowerami, hulajnogami czy deskorolkami - wyjaśnia burmistrz Wiesław Muszyński. - Do udziału w tegorocznej kampanii zgłosiło się 624 uczniów z włodawskich podstawówek - dodał.
"Rowerowy Maj" jest największą kampanią w Polsce promującą aktywny tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów, ich nauczycieli i rodziców. Promuje również rywalizację i bycie fair. Dzięki akcji okolice placówek oświatowych stają się bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
- To świetny pomysł. Do tej pory do szkoły zwykle dowoził mnie tata samochodem. Za to na rowerze jeździmy z kolegami po lekcjach - mówi Bartek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie. - Uwielbiam jeździć na rowerze, teraz spędzam na dwóch kółkach jeszcze więcej czasu - dodaje. W podobnym tonie wypowiadają się jego koledzy. - Rower to fajna sprawa. Teraz, przy okazji, możemy za jazdę na rowerze zgarniać nagrody. Super - usłyszeliśmy od uczniów.
Kampania ma więcej plusów. "Dzięki codziennym aktywnym dojazdom na lekcje, dzieci zaczynają dzień od ruchu fizycznego, co jest uznawane za metodę zwiększenia efektywności nauki i poprawy koncentracji. Są bardziej aktywni i uśmiechnięci, a ich motywacja, aby nie opuścić ani dnia nauki, zdecydowanie wzrasta. Aktywne dzieciństwo to podstawa zdrowia, pozwala wzmocnić organizm, zwiększyć sprawność i odporność dziecka. Dzięki samodzielnym lub wspólnym z rodzicami i rówieśnikami dojazdom uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach poprzez własną praktykę" - czytamy na stronie organizatora.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze