W obecnym roku szkolnym młodzież szkół ponadpodstawowych z regionu chełmskiego osiągnęła bardzo wysokie wyniki w pięciu olimpiadach, których głównym organizatorem jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów z siedzibą w Warszawie, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej.
Projekty zgłoszone z okręgu chełmskiego na eliminacje okręgowe i centralne to efekt całorocznej pracy uczniów: konstrukcyjnej, badawczej lub usprawniającej istniejące rozwiązania. Uzyskane na szczeblu centralnym wyniki: 7 laureatów i 8 finalistów potwierdzają, że ich praca przyniosła zamierzone efekty, dając im wstęp na wiele uczelni technicznych oraz 100% wynik na części pisemnej egzaminu zawodowego.
Udział w olimpiadach wymaga od uczniów szerokiego wachlarza znajomości zagadnień z takich dziedzin jak: elektronika, elektryka, mechatronika, mechanika, automatyka, robotyka, ochrona środowiska a nawet prawo.
Honorowy patronat nad eliminacjami okręgowymi olimpiad objął Jakub Banaszek, prezydent Chełma, a organizatorem w chełmskim okręgu jest „RKTiR" Stowarzyszenie Edukacyjno-Techniczne w Chełmie.
Tegorocznymi laureatami i finalistami eliminacji centralnych zostali:
W OLIMPIADZIE WIEDZY O WYNALAZCZOŚCI:
Mikołaj Soja i Miłosz Andryszczuk – z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie i Radosław Świderski z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie. Uczniowie drużynowo wywalczyli I miejsce w kraju i uzyskali tytuł „Laureat Olimpiady".
W OLIMPIADZIE INNOWACJI TECHNICZNYCH W TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYCE w Bloku Teletechnicznym:
Karol Gałan z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie uzyskał tytuł „Laureat Olimpiady", natomiast Wojciech Olech i Julian Drohobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie tytuł „Finalista Olimpiady".
W Bloku programistycznym tytuł „Finalista Olimpiady" wywalczyli Gabriel Gil z ZST w Chełmie i Jan Kawiak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie. Drużynowo zdobyli IV miejsce.
W OLIMPIADZIE INNOWACJI TECHNICZNYCH W ELEKTRONICE I MECHATRONICE na eliminacjach centralnych wyróżnienie przyznano pracy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie pt. „Sterowanie urządzeniami domowymi z wykorzystaniem standardu KNX" Autorzy pracy: Bartłomiej Dobosz, Szymon Nowak, Jakub Rodzik uzyskali tytuł „Finalista Olimpiady".
W OLIMPIADZIE INNOWACJI TECHNICZNYCH W OCHRONIE ŚRODOWISKA praca "Igły sosny jako bioindykatory zanieczyszczeń powietrza SO2 w wybranych lokalizacjach miasta Chełm" z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie zdobyła III miejsce, autorki pracy Nikola Matczuk i Eliza Kamińska uzyskały tytuł „Laureat Olimpiady". Wyróżnienie przyznano pracy „Wykorzystanie kory sosny zwyczajnej do oceny zanieczyszczeń powietrza pyłami cementowo-wapienniczymi przy głównych ulicach miasta Chełm" z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, autorka pracy Aniela Kolenda uzyskała tytuł „Finalista Olimpiady".
W OLIMPIADZIE INNOWACJI TECHNICZNYCH W MECHANICE praca „Mechanizm elektrycznej zmiany półbiegu" wykonana przez Karola Słomińskiego " z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie zdobyła na etapie centralnym III miejsce, a jej autor tytuł „Laureat Olimpiady".
Tak wysokie wyniki naszych uczniów uplasowały region chełmski na zaszczytnym pierwszym miejscu wśród 23 okręgów reprezentowanych przez Kluby Techniki lub Stowarzyszenia Techniczne, o czym poinformowali obecni na uroczystości Stanisław Janowczyk -Prezydent Polskiego Związku Wynalazców i Racjonalizator i Ryszard Bajkowski -Wiceprezydent PZSWiR.
Podczas podsumowania na wniosek Zarządu „RKTiR" Stowarzyszenia Edukacyjno – Technicznego w Chełmie Zarząd Główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie wyróżnił Złotą Odznaką Honorową Henryka Kartaszyńskiego z firmy Pro-Project oraz srebrnymi honorowymi odznakami NOT: Grzegorza Czyżyka dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie i Andrzeja Dżamana nauczyciela ZST. Ponadto Zarząd RKTiR przyznał statuetkę „Nauczyciel propagator innowacji" Stanisławowi Kwaśniewiczowi z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II LO we Włodawie i Grzegorzowi Jegorowowi z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.
Organizatorzy olimpiad docenili trud i zaangażowanie nauczycieli przygotowujących młodzież do olimpijskich zmagań. Jerzy Jonak -Rzecznik Patentowy, przewodniczący komisji okręgowej wręczył podziękowania i nagrody: Monice Wronieckiej i Ilonie Godewskiej (Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie), Iwonie Chodorowskiej (IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie), Hannie Jarosz (I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie), Marcinowi Dąbrowskiemu (II Liceum Ogólnokształcące w Chełmie), Stanisławowi Kwaśniewiczowi ( Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie) oraz nauczycielom Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie: Elżbiecie Lipskiej, Marcinowi Szlendakowi, Grzegorzowi Jegorowowi, Andrzejowi Dżamanowi i Tomaszowi Hancowi.
Dodatkową nagrodą dla czterech laureatów i dwóch nauczycieli opiekunów będzie wyjazd na konferencję dotyczącą innowacyjności, ufundowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm" i Wschodni Klaster ICT.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze