Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Profilaktyka 40 Plus przedłużona po raz kolejny

- Ponad 2 mln osób, które skorzystały z #Profilaktyka40+, to ponad 2 mln osób, które zadbały o zdrowie i mogą być jego pewne. Przedłużamy program o rok, wprowadzamy centralną e-rejestrację na badania i umożliwiamy ich powtórzenie. Podpisałem właśnie rozporządzenie w tej sprawie - napisał w ubiegłym tygodniu na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Profilaktyka 40 Plus przedłużona po raz kolejny

Program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus" trwać będzie do 30 czerwca 2024 roku. Co ważne, będzie można ponowne skorzystać z badań pod warunkiem, że od ich wykonania po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Program oferuje przebadanie się w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, zaburzenia w pracy wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn). Wyodrębniono trzy pakiety badań.

Dla kobiet: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Dla mężczyzn: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT), PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Rozporządzenie obejmuje także zmiany w dotychczasowych zasadach funkcjonowania programu Profilaktyka 40 Plus. Od 1 lipca 2023 r. do jego realizacji musi być wykorzystywana centralna elektroniczna rejestracja, która umożliwia m.in. dokonanie zgłoszenia i przydzielenia terminu badania oraz zmianę lub rezygnację ze zgłoszenia. To pozwoli na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji oraz zapewni świadczeniobiorcom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców.

Przypominamy, że program skierowany jest do osób, które przekroczyły 40 lat. Żeby wziąć w nim udział i wykonać szereg badań diagnostycznych, trzeba wypełnić ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po jej wypełnieniu, system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania. Można je też uzyskać, korzystając z infolinii 22 735 39 53. Ankietę można wypełnić także w placówce, która realizuje program.

Wykaz placówek realizujących program dostępny jest na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama