Program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus" trwać będzie do 30 czerwca 2024 roku. Co ważne, będzie można ponowne skorzystać z badań pod warunkiem, że od ich wykonania po raz pierwszy upłynęło co najmniej 12 miesięcy.
Program oferuje przebadanie się w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, zaburzenia w pracy wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn). Wyodrębniono trzy pakiety badań.
Dla kobiet: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Dla mężczyzn: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT), PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Rozporządzenie obejmuje także zmiany w dotychczasowych zasadach funkcjonowania programu Profilaktyka 40 Plus. Od 1 lipca 2023 r. do jego realizacji musi być wykorzystywana centralna elektroniczna rejestracja, która umożliwia m.in. dokonanie zgłoszenia i przydzielenia terminu badania oraz zmianę lub rezygnację ze zgłoszenia. To pozwoli na uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji oraz zapewni świadczeniobiorcom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców.
Przypominamy, że program skierowany jest do osób, które przekroczyły 40 lat. Żeby wziąć w nim udział i wykonać szereg badań diagnostycznych, trzeba wypełnić ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po jej wypełnieniu, system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania. Można je też uzyskać, korzystając z infolinii 22 735 39 53. Ankietę można wypełnić także w placówce, która realizuje program.
Wykaz placówek realizujących program dostępny jest na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze