Skrzynka o nazwie „Stop agresji drogowej” to inicjatywa uruchomiona przez policję kilka lat temu. Kierowcy mogą przesyłać na nią nagrania pokazujące wykroczenia drogowe zarejestrowane przez kamerki samochodowe. Na podstawie dostarczonych materiałów wideo funkcjonariusze namierzają właścicieli pojazdów przyłapanych na gorącym uczynku i wyciągają wobec nich konsekwencje.
Coraz chętniej zgłaszamy wykroczenia
Liczba zgłoszeń trafiających na skrzynkę „Stop agresji drogowej” systematycznie rośnie. Potwierdzają to dane z Komendy Głównej Policji. Tak wygląda to w podziale na lata:
- 2015 – 7,5 tys. nagrań),
- 2016 – 8,1 tys.,
- 2017 – 10,9 tys.,
- 2018 – 16 tys.,
- 2019 – 12,1 tys.,
- 2020 – 16,5 tys.,
- 2021 – 24,8 tys.,
- 2022 – 28 tys.
Większość zgłoszeń to relatywnie drobne wykroczenia, typu nieprawidłowe parkowanie. To oczywiście ważne sygnały, ale nie najważniejsze. Priorytetem policji jest rejestrowanie szczególnie niebezpiecznych zachowań w postaci przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle albo wyprzedzania na przejściu dla pieszych.
Nie warto zapełniać skrzynki przypadkami przekroczeń dopuszczalnej prędkości, ponieważ w tym przypadku policja będzie miała związane ręce. Zwykły rejestrator jazdy nie ma bowiem homologacji Głównego Urzędu Miar.
Jak zgłosić wykroczenie?
W wiadomości z nagraniem konieczne jest podanie daty, godziny, miejsca zdarzenia, podstawowych danych pojazdu oraz danych kontaktowych do zgłaszającego. Materiał powinien być zapisany w formatach AVI lub MPEG-4. Maksymalna wielkość pliku to 25 MB.
Zanim wyślesz zgłoszenie, sprawdź, na terenie której jednostki policji popełniono wykroczenie. Adresy e-mailowe różnią się w zależności od województwa. Przykładowo dla KWP Radom to [email protected], a dla KWP Katowice [email protected].
Konsekwencje dla pirata
Po zidentyfikowaniu pojazdu przez policję jego właściciel zostanie wezwany na komisariat. W sytuacji, gdy nie wskaże sprawcy wykroczenia, grozi mu kara finansowa: minimum 4000 zł – w sprawach o popełnienie przestępstwa i minimum 2000 zł, jeśli doszło do innego zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.
Osoba, która popełniła wykroczenie, zostanie ukarana zgodnie z taryfikatorem.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze