Kardynał Stanisław Dziwisz to emerytowany arcybiskup Krakowa, który został nominowany 17 czerwca 2023 r. specjalnym delegatem na uroczystość 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
Papież napisał list do kard. Dziwisza
Z tej okazji papież Franciszek wystosował do niego specjalny list. Ojciec Święty na ręce delegata przekazał serdeczne pozdrowienia dla wszystkich uczestników uroczystości. Papież zapewnił o swojej modlitwie, a także zawierzył kardynała Dziwisza opiece Matki Bożej, św. Józefa oraz patronów diecezji. W ostatnich słowach listu skierował swoje apostolskie błogosławieństwo oraz poprosił o modlitwę w swoich intencjach.
– Z listu Czcigodnego Brata, Kazimierza Gurdy, Biskupa Siedleckiego, poznaliśmy słynny obraz Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności, który jest czczony w Diecezji Siedleckiej, we wsi Kodeń, i będzie ozdobiony nowymi koronami, pobłogosławionymi przez Nas w Wiecznym Mieście 3 sierpnia zeszłego roku, aby należycie i pobożnie została uczczona trzechsetna rocznica tego pobożnego aktu koronacyjnego, który miał miejsce w tym samym dniu w roku 1723. Z tego powodu, dla nadania tym obchodom bardziej uroczystego charakteru i jeszcze większego uczczenia Bogarodzicy Dziewicy Maryi, wspomniany Zwierzchnik uprzejmie prosił o to, abyśmy wybrali Kardynała, który będzie Nas reprezentował w tym Sanktuarium podczas uroczystych Mszy świętych. Właśnie Ciebie, Nasz Czcigodny Bracie, który przez wiele lat udzielałeś Nam pomocy, a zwłaszcza kiedyś Naszemu świętemu Poprzednikowi, tak bardzo umiłowanemu przez naród polski, Papieżowi Janowi Pawłowi II, chętnie delegujemy na wspomniane wydarzenie. Tak więc tym oto pismem wyznaczamy Cię do uroczystego obchodu wspomnianego jubileuszu, w najbliższy dzień 15. sierpnia, w Bazylice Mniejszej, a jednocześnie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności, we wsi Kodeń – napisał w liście papież Franciszek.
W Kodniu przywitali Legata Papieskiego
Dziś, 13 sierpnia kard. Dziwisz przybył do Kodnia. Przywitał go biskup siedlecki Kazimierz Gurda,
– Pierwsza koronacja, jak i ta najbliższa są wyrazem wielkiej czci jaką cieszy się Maryja obecna w cudownym obrazie przybyłym do Kodnia prawie cztery wieki temu z Rzymu. Cieszy się wielką miłością ze strony wiernych, mieszkających na podlaskiej i mazowieckiej ziemi, należących do Kościoła prawosławnego, katolickiego obrządku greckiego i łacińskiego – mówił biskup Kazimierz Gurda. Delegata witali też o. Marek Ochlak, prowincjał Misjonarzy Oblatów MN oraz wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk.
– W tym wyjątkowym miejscu, w bazylice mniejszej u stóp naszej Pani, która wzywana jest pod wieloma nazwami: Madonna di Guadalupe, Matka Jedności, Matka Boża Kodeńska czy Królowa Podlasia wszystkie wezwania i prośby już od bezmała 400 lat są wysłuchiwane i łaska spływa na tych, którzy proszą o pomoc, wstawiennictwo i błogosławieństwo – zaznaczył Robert Gmitruczuk.
Kardynał Dziwisz odpowiadając zebranym również podkreślił wyjątkową rolę Matki Bożej Kodeńskiej.
– Na początku mojego pielgrzymowania do Kodnia, do Matki Najświętszej pragnę wszystkich serdecznie pozdrowić. Jej przede wszystkim oddaję głęboki hołd i dziękuję, że Ona tutaj patronuje, w tej części Polski i jednoczy wszystkie narody wokół tego sanktuarium. Dlatego arcybiskup krakowski Karol Wojtyła nazwał ją Matką Jedności – mówił kardynał Stanisław Dziwisz.
Legat Papieski poświęcił dziś pomnik Powstańców Styczniowych w Kodniu.
15 sierpnia legat papieski założy korony na obraz Matki Bożej Kodeńskiej.
W koronie Maryi jest kamień z Groty Narodzenia, natomiast w koronie Jezusa kamień z Golgoty. Fundatorami koron są m.in. Marzena i Grzegorz Biereccy, którzy chcieli w ten sposób podziękować za cudowne uzdrowienie z choroby onkologicznej za sprawą Matki Bożej Kodeńskiej żony senatora.
Fot. oblaci.pl
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze