Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Radni w Wojsławicach powiedzieli powiatowi stanowcze „nie”

I wyrazili, przy pomocy odpowiedniej uchwały, otwarty sprzeciw wobec pomysłu zmiany statusu drogi powiatowej relacji Wojsławice – Białowody i zaliczenia jej do dróg gminnych. Podjęta uchwała nie stanowi co prawda wiążącego aktu, ale z pewnością mocny argument, z którego następnie będą mogli skorzystać radni powiatu chełmskiego podczas głosowania nad proponowanymi projektami uchwał zarządu.
Radni w Wojsławicach powiedzieli powiatowi stanowcze „nie”

Źródło: Pixabay / Gmina Wojsławice

Wicestarosta powiatu chełmskiego Jerzy Kwiatkowski stwierdził niedawno, że plany przekazania dróg powiatowych siedmiu samorządom powiatu chełmskiego uległy na razie „zawieszeniu”, ale zarząd planuje powrócić do nich na początku przyszłego roku. Zanim jednak powiat wykonał „krok w tył”, to radni w Żmudzi i w Wojsławicach zdążyli już zająć stanowisko w przedmiotowej sprawie. I, jak można się domyślać, nie są przychylni drogowym przetasowaniom. Dlaczego?

- Powyższa droga ma najgorszy stan techniczny z dróg powiatowych przebiegających przez teren gminy Wojsławice i zapewne w powiecie chełmskim. Nie była remontowana przez ostatnie lata. Obejmuje część sołectwa Wojsławice – ulica Grabowiecka oraz sołectwa: Nowy Majdan i Majdan. Łączy gminę Wojsławice z gminą Uchanie i tworzy ciąg komunikacyjny z drogą powiatową relacji Uchanie-Grabowiec. Tym samym łączy ze sobą trzy gminy: Wojsławice, Uchanie i Granowiec oraz trzy powiaty – chełmski, hrubieszowski i zamojski – brzmi jeden z koronnych argumentów, jakie zostały zawarte w przedmiotowej uchwale w Wojsławicach. 

Argument ten ma stanowić jednocześnie zaprzeczenie tezy, że wspomniana droga nie spełnia, zdaniem władz powiatu, kryteriów drogi powiatowej. 

- Droga spełnia kryteria, jakie przypisane są drodze powiatowej w świetle przepisów zawartych w art. 6a, ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku „O drogach publicznych”. Spełnia te kryteria od ponad 20 lat, tj. od momentu powstania powiatu chełmskiego – stwierdzili radni w swoim stanowisku.

Ale to nie wszystko. Uważają również, że argumenty powiatu, przemawiające za tym, aby uznać drogę powiatową za gminną, są nietrafione. Urzędnicy starostwa twierdzą bowiem, że droga powinna zmienić swój status ze względu na częstotliwość obserwowanego na niej ruchu, a radni w Wojsławicach zauważają  z kolei, że kryterium takie nie zostało opisane żadnymi przepisami prawa. 

- Ponadto droga ta była zgłaszana na liście pilnych remontów już w 2015 roku. Zapewnienia, że uda się uregulować jej stan prawny i przeprowadzić niezbędny remont, padały wielokrotnie, ale do tej pory nie zostały podjęte w tym zakresie żadne działania. Nawierzchnia posiada liczne spękania, przełamania, ubytki, a asfalt jest w wielu miejscach pofałdowany. Nie ulega zatem wątpliwości, że droga stanowi realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego – brzmi kolejny „mocny” argument radnych.

Droga, zdaniem radych z Wojsławic, uczęszczana jest niezwykle intensywnie. Przede wszystkim dlatego, że w jej obrębie położone są sołectwa z gęstą zabudową. Poza tym, jak twierdzą, na terenie powiatu chełmskiego znajduje się wiele innych dróg powiatowych, które zostały wyremontowane, choć ruch, jaki można tam zaobserwować, jest znikomy. O jakie konkretnie drogi chodzi? Tego w dokumencie nie zawarto. 

- Stanowiska w sprawie złego stanu dróg powiatowych Rada Gminy Wojsławice podejmowała już wielokrotnie, m.in. w 2021 i 2022 roku. Nie spotkały się one z żadną reakcją, wobec czego wniesiona została skarga na działania starosty chełmskiego. Wskazano w niej zaniedbania i nienależyte wykonywanie swoich obowiązków – argumentują radni.

"Warto podkreślić, że wówczas, kiedy skarga rozpatrywana była na sesji rady powiatu chełmskiego, została uznana za zasadną i tym samym potwierdzono, że mieszkańcy gminy traktowani są nieuczciwie i niesprawiedliwie" – stwierdzają na końcu radni i apelują, aby radni powiatowi nie podejmowali przedłożonej im uchwały zarządu powiatu. Jak zareagują? O tym przekonamy się dopiero za kilka miesięcy, ponieważ do głosowania, o czym wspomniano już wcześniej, tymczasem nie dojdzie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama