Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
- Wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20-30 proc. To dobry znak” – komentował podczas gali wręczenia nagród prof. Śleszyński.
Wyniki rankingu ogłaszane były w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu (A), strefy podmiejskie miast na prawach powiatu (B), gminy z siedzibą powiatu (C), gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (D), gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców (E).
Laureatami pierwszych miejsc zostały w 2023 r.: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin, Kleszczów.
Miasto Chełm zajęło w kategorii A 711. miejsce, zaś gmina Chełm w kategorii B zajęła 1117. miejsce.
Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, a także poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie te wdane, dały po przeliczeniu "Wskaźnik Jakości Życia", a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu.
Czytaj także:
- Chełm. Czy w tym sezonie założymy narty na stoku w Kumowej Dolinie?
- Prezydent Chełma Jakub Banaszek pod gradem pytań
- Chełm. Mieszkańcy ulicy Żeromskiego nie mogą doprosić się o utwardzenie drogi
- Litwin zastąpił Ćwik. Zmiany w kierownictwie chełmskiego szpitala
- Chełm. Aktywiści zawiadamiają prokuraturę. Nie chcą magazynu odpadów przy ul. Chemicznej
Napisz komentarz
Komentarze