Dzieci i młodzież ze szkoły mają narysować plakat lub napisać rymowankę, aforyzm bądź krótki wiersz dotyczący zapobiegania przemocy domowej.
- Nie otrzymaliśmy na razie sygnałów o przemocy domowej, ale to się może zmienić – mówi Iwona Jung, z zespołu interdyscyplinarnego.
Konkurs wzbudził u dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej spore zainteresowanie. Obecnie przygotowują prace, mają na to czas do 10 maja, potem zostaną zebrane. Autorzy najlepszych będą nagrodzeni.
Iwona Jung podkreśla, że o przemocy domowej nie można milczeć. Należy go poruszać wśród dzieci i dorosłych. Do takich zdarzeń może bowiem dojść w każdej chwili. Przykłady z innych gmin pokazują, że może je otaczać zmowa milczenia, a informacje o przemocy nie wydostają się poza mury mieszkań. Ofiary cierpią w milczeniu. Dlatego należy zachęcić do rozmów dzieci i rodziców, wskazać sposoby radzenia sobie z problemami. W razie potrzeby do skorzystania z pomocy odpowiednich służb.
Mieszkańcy gminy Stary Brus, którzy są ofiarami lub świadkami przemocy bądź innych przestępstw, albo czują się osamotnieni i szukają wsparcia, mogą się zgłaszać do zespołu interdyscyplinarnego. Znajduje się on w miejscowym ośrodku pomocy społecznej w Starym Brusie.
Zgodnie z przepisami ustawowymi każda gmina ma obowiązek powołania takiego zespołu. W jego skład mogą wchodzić między innymi pracownicy socjalni, a także przedstawiciele gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, placówek ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych.
Czytaj także: