Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama

Chełm. Wojskowych przybywa, ale parking nie rośnie...

Mieszkańcy miasta coraz częściej skarżą się na uciążliwości związane z samochodami pozostawionymi przez żołnierzy chełmskiego garnizonu. Nasze jednostki wojskowe dynamicznie się rozrastają, lecz nie idzie to w parze z rozwojem przyległej im infrastruktury.
Chełm. Wojskowych przybywa, ale parking nie rośnie...

Źródło: Google Street View

W Chełmie w ostatnich latach znacznie przybyło wojskowych, jednak parkingów wokół chełmskiego garnizonu nie przybywa. Co gorsza, od dłuższego czasu klienci okolicznych sklepików, galerii, parku wodnego oraz mieszkańcy skarżą się na brak miejsca parkingowego, gdyż większość zajęta jest przez żołnierzy.

- Wojsko w Chełmie jest od dawna, lecz wcześniej liczyło 400-500 żołnierzy. Teraz ta cyfra wzrosła prawie do półtora tysiąca, więc problem się pojawił, bo już nie ma możliwości parkowania aż tylu pojazdów na terenie jednostek. Wokół garnizonu są też małe parkingi, które również są wypełnione. Podjęliśmy więc taką inicjatywę z miastem, żeby stworzyć Chełm, jako miasto przyszłości. Miasto przyszłości związanej z wojskiem, ale też związanej z infrastrukturą, bo miasta przyszłości mają darmową komunikację (tutaj jest warunek już spełniony), a parkingi są lokalizowane na obrzeżach miasta tak, żeby wszyscy, którzy przyjeżdżają do Chełma mogli parkować pojazdy na zewnątrz, a dostać się do Chełma właśnie komunikacją bezpłatną - mówi nam pułkownik Robert Kasperczuk, dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

List intencyjny w tej sprawie został wysłany do miasta. Odbyło się już także spotkanie oraz wybrzmiały pierwsze propozycje. Temat wyjścia naprzeciw oczekiwaniom wojska jest jednak omawiany w chełmskim magistracie w różnych wersjach. 

Jak poinformował nas Radosław Wnuk, dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji, jedną z nich jest umożliwienie wojskowym zostawienia samochodów blisko dróg wjazdowych i skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej, czyli rozwiązanie zaproponowane przez wojskowych. Zagadnienie zostało przedstawione m.in. władzom Chełmskich Linii Autobusowych. W tym przypadku potrzebne będzie opracowanie rozkładu jazdy, który będzie uwzględniał nowe kursy dla pracowników wojska, a jednocześnie pozwoli zachować korzystne połączenia dla mieszkańców.

Poszerzenie możliwości komunikacji osób przyjeżdżających do pracy w chełmskich jednostkach wojskowych może umożliwić także budowa pętli autobusowej przy ulicy Zawadówka. Obecnie powstaje projekt tego miejsca. Być może w przyszłości uda się również utwardzić plac po byłym targowisku, co pozwoliłoby na parkowanie w tym miejscu.

Nowa przestrzeń do zostawienia aut pojawi się też przy cmentarzu komunalnym. Została już podpisana umowa na budowę parkingu. Jednak dyrektor Wnuk podkreśla, że to rozwiązanie nie do końca pozwoli na połączenie przeznaczenia parkingu z potrzebami osób, które zechcą na nim zostawić auta na czas pracy, czyli minimum 8 godzin. 

- Wiemy, że na cmentarzu niemal codziennie odbywają się uroczystości pogrzebowe i ich uczestnikom będą potrzebne miejsca do parkowania. Jeżeli np. żołnierze będą tam zostawiali co dzień rano swoje auta, może się okazać, że np. o 13.00 nie będzie gdzie zaparkować - tłumaczy.

Kolejne miejsce parkingowe, które może dać możliwość wojskowym na zostawienie auta i skorzystanie z darmowej komunikacji, znajduje się przy ulicy Hrubieszowskiej, w Borku. Wkrótce ma być zmodernizowane, podpisano już umowę na wykonanie tych prac. Jednak ze względu na jego niewielkie rozmiary nie może stanowić kluczowej pomocy dla zmotoryzowanych wojskowych. Ponadto wybudowana zostanie pętla autobusowa przy skrzyżowaniu z drogą do Józefina, co również stworzy możliwość pozostawienia aut w tym miejscu. 

Rozważany był także pomysł utworzenia dodatkowego parkingu przy amfiteatrze w Kumowej Dolinie, który byłby rozwiązaniem dla wojskowych przyjeżdżających do Chełma od strony Lublina. To wymagałoby utworzenia nowego kursu CLA do tamtej części miasta i skorelowania go z czasem pracy żołnierzy. To jednak, jak poinformował nas Radosław Wnuk, na razie luźna propozycja, a nie konkretny projekt.

Rozwiązaniem może być też przebudowa parkingu przy Chełmskim Parku Wodnym do wersji kilkupoziomowej. To jednak zadanie na bardziej odległą przyszłość, z pewnością w grę wchodzi inny termin od tego, na którym zależy wojsku. Priorytetem dla miasta są teraz projekty drogowe związane z budową terminala intermodalnego.

- Ze względu na toczące się projekty drogowe i konieczność skorelowania zagadnienia związanego z budową parkingu i budową obwodnicy południowej miasta Chełm sprawa prawdopodobnie nie zostanie rozwiązana niezwłocznie, jednak jest traktowana jako priorytetowa - dodaje dyrektor DAGI.

Czy dla coraz większej liczby żołnierzy znajdą się w końcu miejsca parkingowe? Do tematu wrócimy.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

tutejszy 05.06.2024 08:05
cud się zdarzył - godzina 12 a na parkingu przy GCh mniej niż 20 samochodów i można spokojnie zrobić zakupy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama