Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama baner reklamowy

Gm. Chełm. Młodzi rolnicy idą jak burza

Jeszcze nie wybrzmiały do końca słowa uznania, jakie po ostatniej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych otrzymał uczeń klasy II technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki Julian Suprun, a on sam i jego szkolni koledzy sięgnęli po kolejne laury. Gdzie błysnęli tym razem?
Gm. Chełm. Młodzi rolnicy idą jak burza

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie brali właśnie udział w V Krajowych Dniach Pola, jakie odbywały się w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Udała się tam silna, bo licząca 20 osób, reprezentacja okszowskiej placówki. 

Reklama

W grupie znalazło się dziewięć uczennic uczęszczających do technikum weterynarii oraz 11 uczniów, którzy na co dzień kształcą się w technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Młodzi uczestniczyli w cyklu specjalistycznych prezentacji i warsztatów, mogli obejrzeć poletka doświadczalne oraz sprzęt, który organizatorzy wystawili w ramach przygotowanej na tę okazję wystawy. 

Ale nie byliby sobą, gdyby nie wzięli udziału w proponowanych im konkursach. W czasie Dni Pola odbywały się dwie rywalizacje – I Krajowe Mistrzostwa Szkół Rolniczych, w którym wzięło udział 37 drużyn z całego kraju oraz krajowy konkurs dla uczniów szkół rolniczych, na którym stawiło się w sumie 30 zawodników. 

- W mistrzostwach szkół rolniczych wzięła udział nasza reprezentacja w składzie Jeremiasz Ryl, Julian Suprun oraz Maciej Strelczuk. Chłopcy zajęli II miejsce. Co ciekawe, zdobyli nie tylko własne, indywidualne nagrody, ale także szafkę narzędziową z wyposażeniem dla naszej szkoły – mówi o szczegółach rywalizacji jeden z opiekunów naukowych drużyny Mateusz Zarzycki.

W konkursie brała co prawda udział cała drużyna, ale jej ogólny wynik uzależniony był od poziomu wiedzy i umiejętności każdego z zawodników. Każdy mierzył się z innego rodzaju zadaniem.

- W teście wiedzy ogólnej, który moim zdaniem wymagał ogromnej, ponadprzeciętnej wiedzy, uczestniczył Jeremi i zajął drugą lokatę. Tym samym nasza drużyna znalazła się w finałowej dziesiątce. Ale swoje zadanie miał też Julek. Ma ogromne doświadczenie w rozpoznawaniu chwastów, chorób i szkodników, dlatego zajął się rozpoznawaniem agrofagów na poletku doświadczalnym. I także zajął drugie miejsce. Maciek natomiast wykonywał zadanie typowo techniczne, związane z prowadzeniem ciągnika i obsługą pracy zwijającej. Oczywiście była to jazda na czas. Maciej jeździł po specjalnym torze i zajął pierwsze miejsce. Zapewne dzięki temu, że jeździł dosyć dynamicznie, ale jednocześnie bardzo precyzyjnie – zaznacza Zarzycki.

W drugim konkursie szkołę reprezentował Przemysław Dąbrowski. Konkurs składał się z testu oraz dwóch zadań praktycznych. Przemek pomimo dużej wiedzy i opanowania nie zajął niestety miejsca na finałowym podium. 

- Z pewnością warto dodać, że Julek, Jeremi i Przemek są uczniami klasy drugiej, a Maciek uczęszcza do klasy trzeciej, a więc przed nimi jeszcze kilka lat nauki w szkole. Wszyscy uczą się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – dodaje z kolei Małgorzata Mamełka, która także pracowała z młodymi rolnikami w czasie ich przygotowań. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdea
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama