Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama Alu point

Program Profilaktyka 40 Plus przedłużony do końca roku

Program Ministerstwa Zdrowia, propagujący odbudowę zdrowia Polaków „Profilaktyka 40 Plus”, realizowany jest od 1 lipca 2021 roku. Miał zakończyć się 30 czerwca, jednak resort zadecydował o jego przedłużeniu o kolejne pół roku. Do tej pory w skali kraju najwięcej badań w ramach programu wykonalni mieszkańcy Lubelszczyzny.
Program Profilaktyka 40 Plus przedłużony do końca roku

Autor: stefamerpik

Źródło: fot. freepik

W ciągu niespełna trzech lat na około 20 mln uprawnionych wzięło w nim udział ponad 3,5 mln osób. W tej grupie są ci, którzy wypełnili ankietę, ale jeszcze nie zgłosili się na badania i osoby, które zrealizowały swój pakiet badań. 

Reklama

- Do czerwca 2024 roku z programu skorzystało ponad 374 tys. mieszkańców naszego regionu (374 019), w tym ponad 223 tys. kobiet (223 416) i blisko 151 tys. mężczyzn (150 603) – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowa Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Teraz, dzięki przedłużeniu programu, kolejne osoby mogą zrobić badania, a Ci, którzy skorzystali wcześniej, mogą zrobić to ponownie i skontrolować stan swojego zdrowia. Nie obowiązuje rejonizacja, pacjent może wybrać datę i godzinę, i umówić się na badania w placówce, która mu najbardziej odpowiada. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty.

Warto pamiętać o tym, że z programu Profilaktyka 40 Plus mogą skorzystać nie tylko czterdziestolatkowie, ale też osoby, które ukończyły pięćdziesiąt, sześćdziesiąt, siedemdziesiąt i więcej lat, nie brały w nim wcześniej udziału lub korzystały już z oferowanych badań, ale od ostatniego ich wykonania minęło co najmniej 12 miesięcy.

Jak skorzystać z badań w ramach programu?

Wystarczy wypełnić ankietę: na Internetowym Koncie Pacjenta IKP, w aplikacji mojeIKP lub w placówce medycznej, która uczestniczy w programie.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka oraz wygenerowane zostanie e-skierowanie. Wtedy wystarczy zgłosić się do wybranej przez siebie placówki z dowodem tożsamości.

Osoby, które już korzystały z programu, nie muszą ponownie wypełniać ankiety. Po upływie roku od badań w systemie automatycznie wygeneruje się skierowanie na ponowne ich wykonanie.

Co zawiera pakiet badań?

To, jaki zakres badań będzie dostępny, zależy od odpowiedzi udzielonych w ankiecie. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT), PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

- Na Lubelszczyźnie badania w ramach programu można wykonać w 244 miejscach (przychodnie, laboratoria) – mówi Małgorzata Bartoszek.

Wykaz tych miejsc dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdea
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama