Chełmską część festiwalu zainauguruje o godz. 18 projekcja filmu dokumentalnego: „Ukos światła" w reżyserii Wojciecha Szumowskiego. Opowiada on historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.
Tego dnia będzie można obejrzeć także dokument Krzysztofa Bukowskiego pt.: „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”. Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.
Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz z ważne informacje związane z jego.
Na te projekcje zapraszamy do Chełmskiego Domu Kultury.
Następnego dnia (poniedziałek, 15 lipca) o godz. 18 w ChDK odbędzie się performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności. Poprowadzi je Witold Dąbrowski.
Z kolei o godz. 20 na placu Łuczkowskiego wystawione zostanie plenerowe widowisko teatralne pt.: "Przyjaciele Sztukmistrza 2024” (co roku nosi ten sam tytuł, ale za każdym razem tworzą go inni artyści).. To spektakl z elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady i muzyki na żywo w wykonaniu artystów z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.
W razie niepogody program będzie realizowany w Chełmskim Domu Kultury.
Sztukmistrz zawita też do KrasnegostawuW Krasnymstawie Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” odbywać się będzie 15 i 16 lipca. Program i godziny poszczególnych wydarzeń są takie same jak w Chełmie. Projekcje filmów odbywać się będą w sali widowiskowej KDK, zaś czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” w galerii KDK. Na widowisko teatralne organizatorzy zapraszają 16 lipca na rynek miejski. Na apli: Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Inspiracją do jego zorganizowania była twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla - Icchaka Baszewisa Singera oraz lokalna historia. W tym roku na trasie festiwalu, który rozpoczął się 8 lipca i potrwa do 25 lipca, znalazło się 15 miast naszego województwa. |
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze