- Inicjując tę akcję mamy przede wszystkim na uwadze tych, którym powiat włodawski zawdzięcza bardzo wiele. Tych, którzy promują naszą nadbużańską ziemię. I nie chodzi tutaj o wysokość obrotów firm, czy nazwiska osób, które są już w szerokim obiegu, ale o tych, którzy swoją ciężką pracą, z dala od kamer, stron gazet czy telewizji, przyczynili się do promocji naszego regionu. Chcemy ich docenić tym, mam nadzieję, prestiżowym tytułem – tłumaczy ideę konkursu starosta Andrzej Romańczuk.
W kategorii "Osoba" tytuł (W)schody Powiatu Włodawskiego odebrał Mirosław Trociuk, nauczyciel fizyki i astronomii w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie. Ponad 22 lata temu stworzył Szkolne Koło Astronomiczne "Pulsar", które prowadzi do tej pory. Swoim podopiecznym zorganizował setki spotkań z naukowcami z dziedziny astronomii. Wychował ponad 170 laureatów i finalistów olimpiad. To właśnie jego uczniowie w 2010 roku jako pierwsi i jedyni w Polsce zbudowali radioteleskop społeczny w warunkach szkolnych. W 2013 roku, decyzją ministra edukacji narodowej, został odznaczony tytułem Profesora Oświaty. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia zawodowe.
W tej kategorii nominowani byli także: Mieczysław Tokarski – lokalny regionalista i przewodnik turystyczny, znany m.in. jako członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej oraz współredaktor kwartalnika Wschód, a także Łukasz Zdolski – dyrektor Włodawskiego Domu Kultury, muzyk i artysta.
Statuetkę w kategorii "Firma" otrzymało przedsiębiorstwo F.H.U. Handbud we Włodawie, której właścicielem jest Wiesław Blicharski. Firma istnieje od 1993 roku. Działa na terenie województwa lubelskiego. Specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, użyteczności publicznej, remontach, adaptacjach i modernizacjach, a także w handlu materiałami budowlanymi. Zatrudnia wielu wykwalifikowanych pracowników, a realizując inwestycje, oferuje wszelkie nowinki techniczne. Przedsiębiorstwo zostało wyróżnione Kryształową Cegłą przyznaną przez Polskie Towarzystwo Budowlane i Gazelą przyznaną przez Puls Biznesu.
Nominacje w tej kategorii otrzymali również: Hotel Drob w Urszulinie (nominowany rok temu), jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych hoteli w województwie lubelskim i nie tylko, którego właścicielami są Maria i Ryszard Drobowie, oraz Arbor sp. z o.o. w Wyrykach specjalizująca się w produkcji biomasy i współwłaściciel tartaku w Krychowie w gminie Hańsk.
Kategorię "Instytucja" wygrało Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Jest to jedna z najprężniej działających organizacji, nie tylko w powiecie włodawskim, ale i w województwie lubelskim. Jej głównym założeniem jest pielęgnowanie Skansenu Holeńskiego, nad którym opiekę sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie. Słynie również z Jarmarku Holeńskiego, który od wielu już lat odbywa się w tej miejscowości i przyciąga wystawców oraz turystów z całego kraju i z zagranicy. Prezesem Towarzystwa jest Alina Karabowicz, kobieta o niespożytej energii i niezwykłej umiejętności załatwiania spraw, które wydają się niemożliwe do realizacji.
Pozostali nominowani w tej grupie to: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego. Obydwie instytucje otrzymały nominację po raz drugi.
Inne z Włodawy:
Adam Peruta chce być burmistrzem. Jakie są jego szanse? [CZYTAJ]
Napisz komentarz
Komentarze