Tegoroczny wrzesień będzie wyjątkowy dla mieszkańców Włodawy i wszystkich zainteresowanych historią i kulturą regionu. Miasto obchodzi bowiem aż 490. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przygotowano bogaty program wydarzeń, który przeniesie uczestników w czasie i pozwoli lepiej poznać historię i dziedzictwo Włodawy.
Centralnym motywem obchodów będzie patriotyzm, rozumiany jako miłość do małej ojczyzny, szacunek dla tradycji i dbanie o dziedzictwo kulturowe. Podczas trzech dni mieszkańcy i goście będą mieli okazję wziąć udział w licznych grach terenowych, spacerach historycznych, warsztatach i koncertach.
20 wrześnie o 10:30 rozpocznie się gra terenowa „Patriotyzm po włodawsku”. To doskonała okazja, aby w aktywny sposób poznać miasto i jego historię. Uczestnicy będą rozwiązywać zagadki i wykonywać zadania, które przeniosą ich w różne epoki. Zbiórka będzie na dziedzińcu Czworoboku. O godzinie 17:00 nastąpi uroczysta chwila, odczytany zostanie akt proklamacji, czyli akt nadania praw miejskich, a pół godziny później uczestnicy będą mogli zobaczyć rekonstrukcję historyczną, która przeniesie w świat powieści Henryka Sienkiewicza pod hasłem ,,Kończ waść, wstydu oszczędź!". Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim zostanie zainscenizowany przez Stowarzyszenie ,,Michalec 1864”.
21 wrześnie o godzinie 10:30 odbędzie się druga część gry terenowej, a o 12:00 chętni będą mogli przejść szlakiem zabytkowej architektury włodawskiej. Spacer z przewodnikiem, pozwoli poznać historię i architekturę najcenniejszych zabytków miasta.
22 września o 12:00 druga szansa dla zainteresowanych spacerem z przewodnikiem po Włodawie. Natomiast o godzinie 17:00 w Kościele pw. św. Ludwika we Włodawie odbędzie się koncert „Psalmy epok”.
Wśród atrakcji towarzyszących znalazły się artystyczne animacje uliczne na Rynku i Placu synagogalnym, pod hasłem „Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”. Odbędą się warsztaty interaktywne zorganizowane przez Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa
Ziemi Lubelskiej oraz Stowarzyszenie ,,Michalec 1864" pod nazwą "Z pokoju Sarmaty", a także ,,Jarmark włodawski".
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze