Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Gm. Dorohusk. Ocalili cenną figurę św. Barbary

Zakończyła się właśnie, rozpoczęta w maju 2022 roku, konserwacja figury św. Barbary. Ten cenny zabytek, datowany na drugą połowę XVIII wieku, w dalszym ciągu będzie ozdabiał trakt prowadzący do pałacu Suchodolskich.
Gm. Dorohusk. Ocalili cenną figurę św. Barbary

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wszystkie niezbędne zabiegi przeprowadził Arkadiusz Ostasz, dyplomowany konserwator z Chełma. Prace nie były łatwe i dotyczyły nie tylko samej figury, ale i cokołu, na którym jest posadowiona. Wraz z upływem czasu cała konstrukcja uległa znacznej degradacji, dlatego konieczne było jej odpowiednie zabezpieczenie na kolejne lata.

Tak figura wyglądała przed konserwacją

- Warto wyjaśnić, że na obecnym miejscu figura została ustawiona w roku 1806 - dla upamiętnienia Barbary z Mężyńskich Suchodolskiej. Za tę inicjatywę odpowiedzialny był z kolei Jan Suchodolski, jej wnuk. Pierwotnie figura wyeksponowana była w pałacowym parku, to mitologiczne wyobrażenie młodej kobiety – wyjaśnia Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Konserwacja obiektu odbywała się w kilku etapach. Pierwszy wiązał się z demontażem kamiennej rzeźby oraz wykonaniem prac remontowych przy dwukondygnacyjnym, kamienno-ceglanym cokole. Drugi etap dotyczył samej rzeźby oraz zrekonstruowania wypraw tynkarskich na postumencie. 

- Rzeźba została zrekonstruowana w pełnym zakresie tj. wykonano konserwację techniczną i estetyczną. Nie zrekonstruowano jednak brakujących elementów rzeźby, czyli rąk. Rzeźba została poddana między innymi zabiegom dezynfekcji, oczyszczenia z elementów wtórnych (cement), zabrudzeń, porostów, zielenic czy mchów. Zostały podklejone głębokie pęknięcia w strukturze kamienia, a także inne, osłabione fragmenty jego struktury. Odnowiono również inskrypcję o treści „S. BARBARA PATRONKA BARBARY SUCHODOLSKIEJ PRZEZ JANA HRABIEGO SUCHODOLSKIEGO WNUKA TEYZE RESTASUROWANA ROKU 1806”. Sam postument został ustabilizowany i wypionowany. Ujednolicono też jego kolorystykę – mówi o szczegółach zabiegów kierownik Wira.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: rzetelnieTreść komentarza: komornik będzie ścigał o równowartość samochodu którym kierowałData dodania komentarza: 20.09.2024, 08:41Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Auto w rowie na DK17. Kierowca nie był w stanie nad nim zapanować
Reklama
Reklama
Reklama