- Chcemy, żeby dzieci ukraińskie, które mieszkają w Polsce, korzystały z 800+. Ale na dowód tego, że mieszkają w Polsce i że stają się częścią prawno-ustrojowego krajobrazu polskiego, muszą spełniać szkolny obowiązek i dlatego przyjęliśmy tę decyzję, że 800 plus będzie przysługiwało tym dzieciom ukraińskim, które są skutecznie objęte obowiązkiem szkolnym - powiedział premier podczas konferencji prasowej, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Donald Tusk tłumaczył, że decyzja została podjęta ze względu na to, że wiele rodzin pobierało dodatkowe środki, a faktycznie w ogóle nie przebywali na terytorium Polski. Ponadto dyrektor szkoły może podjąć decyzje o zatrudnieniu asystenta międzykulturowego, który będzie wsparciem dla uczniów z Ukrainy, ale także nauczycieli.
W chełmskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025 naukę rozpoczęło 36 uczniów pochodzenia ukraińskiego. Najwięcej uczniów (sześciu) w Szkole Podstawowej Nr 6, natomiast pięciu nowo przyjętych w Zespole Szkół Technicznych. W związku z tak małą liczbą uczniów zza naszej wschodniej granicy, nie stwierdzono potrzeby tworzenia oddziałów przygotowawczych dla uczniów pochodzenia ukraińskiego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze