Celem konkursu jest nie tylko sprawdzenie wiedzy młodych ludzi na temat prawa wyborczego, ale przede wszystkim propagowanie idei aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Organizatorzy chcą, aby uczniowie zrozumieli, jak ważny jest świadomy wybór reprezentantów i jakie są ich prawa oraz obowiązki jako obywateli.
Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Pierwszy etap, który odbędzie się 10 października w szkołach, polega na rozwiązaniu testu z wiedzy o prawie wyborczym. Najlepsi uczestnicy przejdą do kolejnego etapu, w którym będą musieli przygotować pracę pisemną na jeden z wybranych tematów. Autorzy najlepszych prac zakwalifikują się do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej.
Laureatem prestiżowej Nagrody im. Kazimierza Wojciecha Czaplickiego zostanie uczestnik, który uzyska najlepszy wynik w finale ogólnopolskim oraz zaprezentuje najciekawszą pracę pisemną na etapie wojewódzkim. To wyróżnienie jest nie tylko dowodem wiedzy i zaangażowania, ale także szansą na zdobycie cennej nagrody.
Udział w konkursie "Wybieram Wybory" to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę na temat prawa wyborczego i zasad funkcjonowania demokracji oraz rozwinąć umiejętności, takie jak, analiza tekstów prawnych, formułowanie własnych argumentów i pisanie prac. Inicjatywa ma wpłynąć na aktywizację młodzieży w życiu publicznym, a także umożliwić zdobycie doświadczenia w prezentowaniu swoich poglądów i wiedzy przed szerszą publicznością.
Niezbędne formularze oraz szczegółowy regulamin umieszczono na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w zakładce Aktualności i Konkurs "Wybieram Wybory".
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze