Jednostka z Żółtaniec to jedna z tych, które w naszym powiecie odnotowują naprawdę dynamiczny rozwój. Na co dzień druhowie ratują oczywiście ludzkie mienie i życie, ale nie stronią też od bardziej przyziemnych prac. Dla nas usunięcie zepsutej lodówki czy pralki to wyraźna ulga, a dla nich możliwość pozyskania konkretnych środków na rozwój. Jeśli więc planowaliśmy wywieźć sprzęt na lokalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów albo na złom, to być może warto wezwać strażaków i choćby w ten sposób odwdzięczyć się im za gotowość i codzienną, trudną służbę.
- Zużyte i niepotrzebne sprzęty można dostarczać samodzielnie do naszej remizy, ale jeśli ktoś nie ma możliwości, by je tam przetransportować, to bez problemu odbierzemy je spod domu. Wystarczy tylko zadzwonić do koordynatorów naszej akcji – wyjaśnia Grzegorz Klasura, naczelnik jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Żółtaniec.
Wszystkie elektrośmieci odbiera następnie specjalistyczna firma, która zajmuje się ich utylizacją, a druhowie zyskują środki, które mogą wydać na nowy sprzęt. Akcja związana ze zbiórką elektrośmieci rozpoczęła się w tym roku w kwietniu i wciąż trwa. Do tej pory druhowie zebrali już przeszło 17 ton tego rodzaju odpadów i niespełna 10 tys. zł. Druhowie planują jednak zebrać jeszcze więcej, aby móc zakupić większą ilość potrzebnego sprzętu i specjalistycznych ubrań.
- Na pewno planujemy zakup kilku wydajnych prądownic i, wspomnianych już, ochronnych ubrań – wyjaśnia Klasura.
Zupełnie niedawno strażakom udało się zakupić nową motopompę pływającą Niagara 3 oraz jedną prądownicę typu Turbo. Naczelnik wyjaśnia, że zakupy, które udało się zrobić w ramach programu „Lubelskie wspiera OSP”, w znaczący sposób poprawią skuteczność jednostki w czasie akcji.
- Motopompa przyda się oczywiście przy okazji różnego rodzaju podtopień, a tych w ostatnim czasie nie brakuje. Sprzęty kosztowały ok. 10 tys. zł, w tej puli znalazły się też nasze, własne środki – wyjaśnia Klasura.
Sprzęty można dostarczać bezpośrednio do jednostki w Żółtańcach (Żółtańce 37 J), do wybranego punktu, gdzie prowadzona jest zbiórka (lista punktów dostępna jest u koordynatorów akcji pod numerami telefonów: 727907120 i 504173155) lub przygotować je na swojej posesji i poczekać na przyjazd strażaków. Ta możliwość dostępna jest tylko dla mieszkańców miasta Chełm i gminy Chełm. Jeśli sprzętów chcieliby pozbyć się inni mieszkańcy powiatu chełmskiego, to muszą one zostać dostarczone do Chełma lub do gminy Chełm.
- Przyjmujemy lodówki, pralki, stare radia, telewizory, komputery i wszystkie inne, mniejsze urządzenia. Nie przyjmujemy jedynie żarówek - zaznacza naczelnik druhów
W okresie letnim druhowie oferują swoją pomoc w likwidacji gniazd szerszeni i os. To także jedno z tych zadań, które nie są być może widowiskowe, ale w istotny sposób wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze