"Zwracamy się z prośbą o pilne zajęcie się sprawą zwożenia ziemi na działki należące do Urzędu Miasta nr 968 i 995/1 obręb 0026 przez wykonawcę realizującego prace drogowe przy ulicy Wolwinów/Kosynierów. Pragniemy zwrócić uwagę, że takie działanie w sposób w jaki się odbywa jest niezgodne z przepisami prawa oraz może mieć negatywne skutki dla środowiska oraz estetyki miejskiej przestrzeni. Jako mieszkańcy miasta Chełma oraz osoby zainteresowane dobrem publicznym pragniemy zgłosić następujące nieprawidłowości: Na działkach należących do Urzędu Miasta zlokalizowanych przy ulicy Jagiellońska/Prusa/Świerkowa systematycznie zwożona jest ziemia przez wykonawcę prowadzącego prace drogowe przy ulicy Wolwinów/Kosynierów. Chcielibyśmy upewnić się, że prace te odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz na podstawie właściwych zezwoleń wydanych przez Urząd Miasta Chełm oraz Urząd Ochrony Środowiska" (pisownia oryginalna) - czytamy w dokumencie skierowanym do prezydenta miasta.
Poniżej galeria zdjęć z terenu, na który wykonawca drogi składuje m.in. ziemię:
ZZdaniem mieszkańców wykonawca nielegalnie zwozi ziemię na działki miejskie, równoległe do ul. Bolesława Prusa. Ponadto podnoszą, że ciężki sprzęt, który porusza się ul. Świerkową, niszczy asfalt, który został położony po długich staraniach samych mieszkańców.
- Nie możemy pozwolić, aby tak beztrosko zniszczono drogę, o którą zabiegaliśmy prawie 15 lat - powiedział nam jeden z mieszkańców ul. Świerkowej.
W dokumencie skierowanym do prezydenta Chełma zaniepokojeni chełmianie przedstawiają potencjalne konsekwencje tego, nielegalnego w ich ocenie, zachowania. Jak podnoszą, składowiska ziemi szpecą krajobraz i obniżają atrakcyjność okolicy, ponadto mogą zanieczyszczać środowisko. Mieszkańcy zwracają też uwagę na fakt, iż przed rozpoczęciem prac na Wolwinowie, w miejscu obecnego składowania śmieci było zielono, rosły drzewa i krzewy, które zostały kompletnie zniszczone.
Żądają przeprowadzenia kontroli przez odpowiednie służby miejskie i zatrzymania prac do czasu wyjaśnienia sprawy i uzyskania niezbędnych zezwoleń. Ponadto chcą, aby wykonawca usunął wywiezioną ziemię na własny koszt, jeśli okaże się, że składowanie było nielegalne. Skarżący chcą też uzyskać kopie decyzji administracyjnych zezwalających na wywóz ziemi oraz protokoły kontroli stanu środowiska. Przede wszystkim jednak chcą naprawy uszkodzonej nawierzchni ulicy Świerkowej i przywrócenia terenu do stanu pierwotnego.
Co na to urzędnicy?
Na razie urząd miasta nie wydał oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednakże, zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie prace budowlane i ziemne muszą być prowadzone na podstawie odpowiednich zezwoleń i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli zarzuty mieszkańców potwierdzą się, wykonawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
My nadal czekamy na odpowiedź urzędników. Tymczasem skarżący obiecują mieszkańcom ulicy Świerkowej, że kolejną skargę - tym razem na chełmski magistrat - skierują do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze