Kierownik referatu budownictwa, gospodarki przestrzennej i obsługi inwestycji Tomasz Antoniuk przypomniał zebranym o tym, że dokument stanowi pierwsze i nie jedyne ogniwo w całym długim procesie związanym z zatwierdzaniem nowych planów miejscowych. Zauważył też, że urząd zdecydował się na przeprowadzenie tych prac, ponieważ zainteresowanie tego typu inwestycjami różne podmioty mają przejawiać już od trzech lat.
-Już od 2021 roku wpływają do naszej gminy wnioski dotyczące możliwości umieszczania na tym terenie infrastruktury przemysłowej czy właśnie paneli fotowoltaicznych w ramach tzw. farm. Tego typu projekty wymagają zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Projekt uchwały czy też dwóch uchwał, z którymi się państwo zapoznaliście, stanowi odpowiedź na tego typu potrzeby – zauważył, uzasadniając przedmiotowe uchwały, Antoniuk.
Zauważył też, że wnioski o wprowadzenie zmian w planie spływają do urzędu w zasadzie cały czas, a urzędnicy na bieżąco wyjaśniają zasady dotyczące planowania przestrzennego.
- Przed procedowaniem przedłożonych państwu uchwał wysłaliśmy ponowne zapytania do wszystkich tych podmiotów, które zgłosiły się do nas od 2021 i zapytaliśmy raz jeszcze, czy są zainteresowane wprowadzeniem zmian. Przeprowadzone konsultacje wykazały, że zmiany powinny objąć obręby, które zostały wskazane w uchwałach – zaznaczył kierownik.
Sołtys Łukówka Zenon Kołodziejczyk zauważył, że jedna z działek, które położona jest w obrębie jego sołectwa, jest praktycznie w 100% zalesiona. Zapytał więc, w jaki sposób miałaby na takim terenie powstać farma fotowoltaiczna.
- Mam wrażenie, że ta działka może liczyć nawet kilkanaście hektarów. Należałoby uprzednio przygotować ten teren, usunąć drzewa – zauważył sołtys Kołodziejczyk.
Kierownik referatu wyjaśnił Kołodziejczykowi, że zmiany dotyczącą całych nieruchomości, natomiast nie do końca wiadomo, czy zostaną one przeznaczone na inwestycje w całości, czy tylko częściowo.
- Może być i tak, że przed dany teren będzie przebiegała tylko pewna część całej infrastruktury, więc głęboka modernizacja nie będzie konieczna. W tej chwili nie znamy tego szczegółowego zakresu zmian – odpowiedział Kołodziejczykowi Antoniuk.
Za przyjęciem uchwały zagłosowali jednogłośnie wszyscy obecni na sesji radni.
Czytaj także:
- Gm. Sawin. Co w inwestycjach piszczy? Wójt przedłożyła sprawozdanie
- Gm. Sawin. Płyta nagrobna w ogrodzeniu. Przebudowując cmentarz, natrafili na przykre „niespodzianki”
- Gm. Sawin. Są na dobrej drodze. Prace przy ścieżce ruszą na wiosnę
- Gm. Sawin. Z pasją poszukują śladów przeszłości. Co wydobyli spod warstw ziemi?
Napisz komentarz
Komentarze